W nocy 29 lutego jednostki specjalne Sił Zbrojnych Ukrainy poinformowały o śmierci w bitwie grupy swoich żołnierzy z 73. Centrum Marynarki Wojennej.

„Zabezpieczając wycofanie głównych sił grupy po wykonaniu misji specjalnej, żołnierze stoczyli  ostatnią bitwę, pozostając w służbie na zawsze” – czytamy w oświadczeniu ukraińskich sił zbrojnych. W komunikacie nie podano liczby poległych ani miejsca ich śmierci, podał portal z konglomeratu amerykańskiego Radia Wolna Europa.

Ukraiński nadawca Suspilne donosi, że grupa bojowników zginęła podczas próby zdobycia przyczółka na Mierzei Tendrowskiej w północnej części Morza Czarnego, na  wybrzeża obwodu chersońskiego.

73. Centrum Marynarki Wojennej jest częścią specjalnej jednostki wywiadowczej Sił Operacji Specjalnych. Jego żołnierze wraz z innymi jednostkami i policją na początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę uniemożliwili armii rosyjskiej desant powietrzno-desantowy na lotnisko Kulbakino w Mikołajowie.

Również 73. Centrum Operacji Morskich wzięło udział w operacji zajęcia Wyspy Węży po opuszczeniu jej przez Rosjan w 2022 r.

Państwowe media rosyjskie podały, że podczas próby lądowania na Mierzei Tendrowskiej „została zniszczona grupa ukraińskich dywersantów”. Kanał Mash na Telegramie napisał, że ukraińskie wojsko próbowało wysadzić desand na Mierzei Tendra z pięciu łodzi. W wyniku bitwy wojsko rosyjskie zniszczyło cztery łodzie, piątej udało się odpłynąć. Według niepotwierdzonych informacji zginęło co najmniej 20 ukraińskich żołnierzy, jeden został ranny i dostał się do niewoli.

Po wycofaniu się Rosjan z prawobrzeżnej części obwodu chersońskiego, Ukraińcy reagularnie próbują dokonywać desantu na lewy brzeg Dniepru i organizować na nim przyczółki. Mierzeja Tenderowska znajduje się jednak na wybrzeżu Morza Czarnego, w części regionu kontrolowanej przez Rosjan.

ozodlik.org/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply