Poroszenko podziękował Dudzie w związku z werdyktem Trybunału Konstytucyjnego

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wyraził zadowolenie z wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego uchylającego przepisy o odpowiedzialności karnej za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów.

We wpisie na Facebooku, który pojawił się na profilu ukraińskiego prezydenta po dzisiejszym werdykcie TK, Poroszenko podziękował Andrzejowi Dudzie za zaskarżenie nowelizacji ustawy o IPN do Trybunału Konstytucyjnego, co zainicjowało procedurę zakończoną uznaniem przepisów za niekonstytucyjne. Podziękowania złożył także samemu Trybunałowi. Ukraiński prezydent jest przy tym zdania, że niekonstytucyjne okazały się same sformułowania „ukraińscy nacjonaliści” i „Małopolska Wschodnia”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Trybunał Konstytucyjny Polski uznał za niekonstytucyjne terminy „ukraińscy nacjonaliści” i „Małopolska Wschodnia” w ustawie o IPN – napisał Poroszenko. Dziękuję prezydentowi Polski Andrzejowi Dudzie za zainicjowanie postępowania i Trybunałowi za orzeczenie – dodał.  Swój wpis zakończył zapowiedzią dalszej pracy „na rzecz wzmocnienia ukraińsko-polskiego partnerstwa”.

Post ukraińskiego prezydenta ukazał się w dwóch językach – po ukraińsku i po polsku.

Jak pisaliśmy, Trybunał Konstytucyjny uchylił w czwartek przepisy nowelizacji ustawy o IPN wprowadzające kary za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Według TK przepisy te były niezgodne z konstytucją poprzez swoją „nieprecyzyjność”. Chodziło o sformułowania „ukraińscy nacjonaliści” i „Małopolska Wschodnia”. Jak mówił sędzia Andrzej Zielonacki, „ich znaczenia ani nie zostały sformułowane w ustawie, ani nie można ich zrekonstruować w sposób niebudzący wątpliwości w oparciu o konotacje występujące w języku powszechnym”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Ukraińskie władze od początku protestowały przeciw uchwalonej w styczniu 2018 roku nowelizacji ustawy o IPN wprowadzającej kary grzywny lub więzienia za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów. Ukraińskie MSZ uznało ją za „jednostronne podejście do wydarzeń historycznych”. Jako przykład takiego podejścia podawano „niewłaściwe wykorzystywanie w oficjalnym dokumencie Rzeczypospolitej Polskiej nazwy części terytorium współczesnej Ukrainy” – chodziło najprawdopodobniej o użycie nazwy „Małopolska Wschodnia”. Protestowali także sami ukraińscy nacjonaliści organizując pikiety polskich placówek dyplomatycznych na Ukrainie.

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
16 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Wolyn1943
  Wolyn1943 :

  Ludzki Pan… A mógł skrytykować prezydenta i Trybunał za skandaliczną opieszałość w załatwieniu sprawy!
  Ciarki przechodzą po grzbiecie na myśl o zapowiedzianej „dalszej pracy na rzecz wzmocnienia ukraińsko-polskiego partnerstwa”. No, teraz to już chyba tylko czekamy na pomniki upowskie, które z pewnością będą wyznacznikiem owego”partnerstwa”

  • JeszczePolska
   JeszczePolska :

   @jwu Tańczą nawet nie na grobach bestialsko pomordowanych Polaków ,bo takowych NIE MA!!Taniec po polach, i studniach z kośćmi polskich niemowląt, dzieci, starców , kobiet i mężczyzn!
   Rodziny zamordowanych Polaków i Polek na Wołyniu, Bieszczadach ,PW, Małopolsce WSCHODNIEJ, płacą w Polsce podatki przymusowo przez bezustanne finansowanie Ukrainy,finansują banderowskich zbrodniarzy którzy mają wysokie dodatki uchwalone przez parlament ukraiński.
   Pomiatanie narodem nie ma końca!

 2. lp
  lp :

  Natychmiastowy odzew Poroszenki jest wymiernikiem tego jak bardzo ukraińcom zależało na udupieniu przepisów ustawy. Teraz będą mogli bezstresowo pluć nam w twarz nawet w w Polsce, a przecież o to chodziło. Następny ruch to zmiany w podręcznikach dla szkół gdzie upa zostanie ukazana jako sprzymierzeniec AK walczący z odwiecznym wrogiem czyli Rosją, a zbrodniami ukraińców na polskiej ludności Małopolski Wschodniej i Wołynia obciąży się nazistów (a jakże, przecież nie Niemców!) i partyzantkę sowiecką.

   • JeszczePolska
    JeszczePolska :

    @jwu Róbmy to, co możemy.Mówmy o tej ustawie i tym co z nią Duda i TK zrobili komu się da… sąsiadom, w pracy, na siłowni , u fryzjera, na spotkaniu emerytów itp. gdzie kto bywa!Już w głosowaniu do PE, u mnie odpada PIS i jego kandydaci!potem dalej. Nie da się niestety wyprowadzić podatków z Polski.Kto ma firmę może przenieść do Czech… jak da radę.
    Odciągnę od PISu tylu ludzi ilu się da, a ma sporo wśród znajomych.
    I mało mnie obchodzi, co im każe i czym im grozi ambasada USA czy rzidki/ w zasadzie to jedno/!Stłamsili i upokorzyli i zdradzili polski naród/ nie tylko oni/, takiej niewoli jeszcze nie było!

    • Kasper1
     Kasper1 :

     @JeszczePolska Tak upodlić własny kraj i jego naród potrafią tylko zdrajcy i pospolite szmaty w jednym. Jeżeli prawdą jest, że środowiska Kresowe w Polsce liczą ok 3 miliony ludzi i jeżeli nastąpi ich moblizacja (a w takich warunkach przecież powinna) to może to być najpoważniejszy błąd polskich kolaborantów banderowskich władz Ukrainy.

     • jwu
      jwu :

      @Kasper1 Nie wiadomo ,czy liczą 3mln.(środowiska kresowe),czy nie ? Faktem jest ,że nie mają swojej partii politycznej,a tym samym przedstawicieli w sejmie.Dlatego może być tak ,że najbliższe wybory nic nie zmienią, jeżeli stronnictwo pruskie zastąpi stronnictwo amerykańskie (nazewnictwo Michalkiewicza) ? Ich nastawienie (w wyżej opisanym temacie) jest podobne ,czego dobitnym przykładem jest poseł Święcicki.