Ukraińscy parlamentarzyści wstępnie zgodzili się na skończenie ze zmianami czasu na Ukrainie.

Jak podaje agencja Ukrinform, ukraiński parlament – Rada Najwyższa Ukrainy – przyjęła w środę w pierwszym czytaniu projekt ustawy znoszącej sezonową zmianę czasu na Ukrainie.

Za przyjęciem projektu zagłosowało 277 deputowanych. Nowelizacja wejdzie w życie, jeśli zostanie przyjęta w drugim czytaniu i podpisana przez przewodniczącego parlamentu oraz prezydenta. Jeśli tak się stanie, Ukraińcy będą mogli zapomnieć o przestawianiu wskazówek zegara dwa razy do roku.

Nowelizacja nie precyzuje, jaki czas będzie obowiązywał na Ukrainie – zimowy, czy letni. Kończy jedynie z sezonową zmianą czasu. Zgodnie z projektem, nowe prawo wejdzie w życie 3 miesiące po opublikowaniu. Można się zatem spodziewać, że to, jaki czas będzie na stałe obowiązywał na Ukrainie, będzie zależało od momentu wejścia ustawy w życie.

Autorem nowelizacji jest wiceprzewodniczący parlamentu Rusłan Stefanczuk z partii “Sługa Narodu”. W uzasadnieniu do projektu przekonywał on, że rezygnacja ze zmiany czasu przyczyni się do poprawy stanu zdrowia obywateli, zwiększy wydajność pracy, będzie sprzyjać “eurointegracyjnym pragnieniom Ukrainy” oraz “pomoże w przeciwdziałaniu agresji ze strony Federacji Rosyjskiej”.

“Wiadomo, że na czasowo okupowanych terytoriach Ukrainy wprowadzono czas państwa agresora – Federacji Rosyjskiej. W związku z tym wprowadzenie i konsolidacja na całym terytorium Ukrainy bez wyjątków jednego czasu kijowskiego pozwoli z kolei wzmocnić pozycję bezpieczeństwa Ukrainy i będzie sprzyjać deokupacji i reintegracji czasowo okupowanych terytoriów” – uważa Stefanczuk.

Kresy.pl / ukrinform.ua / strana.ua / rada.gov.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply