W górach obwodu zakarpackiego ekstremistyczna organizacja ukraińska- Sicz Karpacka przeprowadziła obóz o charakterze paramilitarnym.

Sicz Karpacka chwali się swoimi działaniami na swojej stronie na Facebooku, gdzie został opublikowany krótki opis wraz ze zdjęciami. Udokumentowana impreza określona została jako „doroczny obóz szkoleniowy bojowników Siczy Karpackiej”. Autor wpisu ocenił też, że „niniejszy obóz stał się przełomowym momentem dla naszego ruchu i przejściem na nowy poziom walki”. Nie podano gdzie konkretnie odbył się zjazd neonazistów, choć adnotacja Facebooka jak miejsce napisania wpisu wskazuje miejscowość Skole.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1311 PLN    (5.95%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Z opisu wynika, że w czasie obozu prowadzone były „wykłady ideologiczne” przy czym organizacja dziękuje za ich przygotowanie niejakiemu Ihorowi Garkawience. Jak wynika ze zdjęć zamieszczonych na profilu organizacji w czasie obozu prowadzone były jednak także ćwiczenia fizyczne. Obok ujęć gry w rugby widać także ćwiczenia z bronią palną lub jej atrapami, ćwiczenia z atrapami noży, walkę wręcz, zaś we wpisie pojawia się sformułowanie o „lekcjach wojskowych”. Według jego autora obóz odbywał się w „mistycznej i braterskiej atmosferze”.

Sicz Karpacka znana jest z corocznych Marszów Chwały na cześć ukraińskich separatystów, którzy w 1939 roku ogłosili na Zakarpaciu swoją krótkotrwałą republikę w zamieszkanym przez mniejszość węgierską Użhorodzie. Na marszu pojawiły się w 2016 roku hasła „Węgry na noże”. W czasie ubiegłorocznego marszu współorganizowanego przez Sicz Karpacką w głównym ośrodku mniejszości węgierskiej w Berehowe, zerwano węgierską flagę z budynku rady miasta.

facebook.com/karpatska.sich/kresy.pl

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. gutek
  gutek :

  no skoro różne Szuchewycze wiszą na polskich szkołach to dlaczego nie wolno zorganizować obóz z siegami i innymi ideologicznymi smakołykami. „polski” MSZ nadal będzie milczał bo Big Brother każe stulić pysk i pomagać budować Antyrosję za pieniądze polskiego podatnika.

  • Accipiter
   Accipiter :

   @gutek Naprawdę wierzysz, że za bierność czy wręcz cichą aprobatą ze strony naszego (nie)rządu stoją hamerykanie? Wątpie. Raczej to inicjatywa probanderowskich przygłupów w PiSie. Tam dalej pokutuje przekonanie, że ukry nagle znienawidzili ruskich i są przez to naszymi największymi przyjaciółmi.