Kolejni cudzoziemscy ochotnicy walczący dla Ukrainy stanęli przed sądem w Donbasie

Trzech Brytyjczyków, Chorwat i Szwed stanęli przed sądem nieuznawanej Donieckiej Republiki Ludowej za walkę przeciw jej oddziałom.

Wzięci do niewoli Brytyjczycy to John Harding, Dylan Healy i Andrew Hill. Obok nich przed sądem DRL stanęli także Chorwat  Vjekoslav Prebeg i Szwed Mathias Gustafsson, podało we wtorek BBC powołując się na doniesienia rosyjskich środków masowego przekazu.

Pięciu mężczyzn stanęło przed sądem donieckich separatystów w poniedziałek. Harding, Prebeg i Gusafsson są oskarżeni z paragrafów, które przewidują zastosowanie kary śmierci. Są oni oskarżeni o próby „przejęcia władzy siłą” i „uczestniczenia w konflikcie zbrojnym jako najemnicy”.

Według rosyjskiej agencji prasowej TASS, wszyscy trzej mieli być wzięci do niewoli w Mariupolu lub w jego pobliżu. Był on broniony przez oddziały ukraińskiej piechoty morskiej oraz pułku “Azow”. Ten ostatni jest przez Rosję uznany za organizację terrorystyczną.

Rodzina i przyjaciele Brytyjczyków twierdzą, że nie byli najemnikami i wzywają do traktowania ich jak jeńców wojennych zgodnie z konwencjami genewskimi.

Harding, pochodzący z Sunderlandu były żołnierz brytyjskich sił zbrojnych walczył u boku ukraińskich sił od czasu przeprowadzki na Ukrainę w 2018 roku. W lipcu pojawił się na nagraniu wideo z apelem do premiera Zjednoczonego Królestwa Borisa Johnsona o pomoc. Według BBC Harding walczył w szeregach ukraińskiego Legionu Międzynarodowego. BBC twierdzi również, że Healy z kolei nie był żołnierzem, lecz wolontariuszem wsparcia humanitarnego.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że “odrzuca akt oskarżenia i nie uważa go za zasadny i legalny”.

Jeszcze w czerwcu dwóch brytyjskich ochotników Aiden Aslin i Shaun Pinner wraz z Marokańczykiem Brahimem Saadounem zostało skazanych w DRL na karę śmierci za walkę po stronie Ukrainy.

bbc.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply