Rosja uznała „Azow” za organizację terrorystyczną

Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej orzekł we wtorek, że oddział Gwardii Narodowej Ukrainy znany jako pułk „Azow” jest organizacją terrorystyczną.

Sąd Najwyższy Rosji zdecydował się „uznać Batalion Azow za organizację terrorystyczną i zakazać jego działalności na terytorium Rosji” – ogłosił sędzia. Tym samym zakończył postępowanie rozpoczęte na wniosek Prokuratury Generalnej.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

60 PLN    (0.27%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Szczegóły postępowania w tej sprawie nie są znane. Sąd Najwyższy procedował głównie za zamkniętymi drzwiami, bo akta sprawy opatrzone były klauzulą tajności. Dziennikarze obecni byli tylko w czasie przesłuchania biegłych.

Informująca o sprawie agencja RIA Nowosti przytacza opinię historyka Aleksandra Diukowa, dyrektora Fundacji Pamięci Historycznej. Według jego opinii bojownicy Azowa wyznają ideologię neonazistowską. Przytoczył on artykuły założycieli batalionu zawierające, według niego, oznaki „ekstremalnego rasizmu biologicznego”, czyli uznania przedstawicieli innych ras za inny gatunek biologiczny.

Przed rosyjskim Sądem Najwyższym przytaczano też przypadki ataków bojowników Azowa na przedstawicieli mniejszości narodowych, przeciwników politycznych, zastraszania rosyjskojęzycznych mieszkańców Ukrainy, uprowadzeń i torturowania mieszkańców Donbasu. Oskarżano ich wprost o popełnienie zbrodni wojennych: zabójstwa ludności cywilnej, ostrzały budynków mieszkalnych. Prezentowano zdjęcia i filmy oraz relacje naocznych świadków.

 

Członkowie pułku „Azow” bronili ostatniego bastionu ukraińskiej obrony w Mariupolu, zakładów Azowstal. Jednostka powstała z batalionu ochotniczego utworzonego do 2014 r. w celu walki z donbaskmi separatystami przez przedstawcieli środowisk nacjonalistycznych, neonazistowskich i kibicoswskich.

Jak informowaliśmy, niektórzy członkowie „Azowa” chętnie posługują się symboliką nazistowską – w tym 36 Dywizji Grenadierów SS „Dirlewanger”, która pacyfikowała warszawską Wolę podczas Powstania Warszawskiego.  Kilka lat temu, z powodu neonazistowskich powiązań „Azowa” Kongres USA zadecydował w czasach przed rosyjską inwazją na Ukrainę, że środki z pomocy finansowej dla Ukrainy nie mogą być wykorzystywane przez tę jednostkę.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

W 2017 roku członkowie pułku „Azow” zbudowali w jednej ze swoich baz posąg Peruna i wznosili do niego modły.  Posąg Peruna został ustawiony z okazji święta zwycięstwa księcia Światosława I nad „państwem żydowskim”, czyli Kaganatem Chazarskim. Członkowie Azowa zapowiadali, że w „sanktuarium Peruna” będzie święcona broń. W tym samym roku analogiczne „sanktuarium” założono pod Mariupolem.

Na początku marca 2018 roku wyrosły na bazie Azowa Korpus Narodowy zorganizował we Lwowie antypolski marsz związany z rocznicą śmierci kata Polaków, dowódcy UPA Romana Szuchewycza. Przeszedł on ulicami miasta pod hasłem „Miasto Lwów nie dla polskich panów”.

ria.ru/kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. mayo
  mayo :

  ciekawe czy Rosja będzie ścigać Dmitrija Utkina (wiki. „były oficer (podpułkownik) rosyjskiego wywiadu wojskowego (GRU),” . Ten znany nazista i założyciel „Grupy Wagnera” (nazwa na cześć Wilhelma Richarda Wagnera SIC!!!) ma wytatuowane symbole SS i wcale się z tym nie kryje. W linku zdjęcie Utkina i jego tatuaże oraz zdjęcie z Putinem. https://www.reddit.com/r/EnoughCommieSpam/comments/u3ej0v/little_reminder_for_the_tankies_lurking_in_this/

  • Kasper1
   Kasper1 :

   Wilhelm Richard Wagner był KOMPOZYTOREM muzyki który z nazizmem miał tyle wspólnego , że jednym z milionów jej wielbicieli był Adolf Hitler. Przypominam, że Wagner zmarł w 1883 roku a AH został urodzony w roku 1889. Tzw. „Wagnerowcy” to zwykli najemnicy w przeciwieństwie do „Azowców” czy „Ajdarowców” którzy ideowo odwołują się do neonazizmu.

   • mayo
    mayo :

    widziałeś tatuaże nazisty i założyciela „Grupy Wagnera”? Symbole SS i nazistowska symbolika wytatuowana na tym „jegomościu” wyjaśnia wszystko. A więc Ruscy powinni ścigać Utkina i nie napadać na sąsiadów tak jak robili to wielokrotnie w przeszłości (np. na Polskę i Finlandię w porozumieniu z Hitlerem). BTW ciekawe że Ruski wybrał nazwę związaną z Niemcami (Wagner) zamiast jednego w z wielu wspaniałych kompozytorów Rosyjskich. Czyżby ciągotki do Niemieckiej kultury przewyższały patriotyzm i kulturę Rosyjską?