Szef administracji prezydenta Ukrainy Andrij Jermak poinformował o domniemanych zamiarach nowej administracji USA odnośnie Ukrainy.

W wywiadzie dla serwisu Liga.net szef Biura Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak powiedział, że obecnie trwają rozmowy na temat powołania przez Stany Zjednoczone specjalnego przedstawiciela ds. uregulowania sytuacji w Donbasie. – podała w poniedziałek agencja informacyjna Unian.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6704 PLN    (30.47%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Jeśli mówimy o konkretnych krokach, to dzisiaj aktywnie omawia się powołanie specjalnego wysłannika USA do spraw uregulowania i zakończenia wojny w Donbasie. Bardzo ważne jest, aby taka osoba się pojawiła” – powiedział Jermak.

Na pytanie, kiedy taki wysłannik może zostać powołany, Jermak odpowiedział, że może się to stać wkrótce, ponieważ obecna administracja USA „dobrze zna Ukrainę”.

„Bliskie kontakty na szczeblu sekretarza stanu i administracji wskazują, że taka decyzja może być podjęta dość szybko” – uważa szef Biura Prezydenta Ukrainy.

Według Jermaka dyskutowane jest również zbliżenie stanowisk i ściślejsza współpraca w sferze militarno-obronnej, w tym także wsparcie Stanów Zjednoczonych w otrzymaniu planu działania na rzecz członkostwa Ukrainy w NATO (MAP).

Przypomnijmy, że w latach 2017-2019 Specjalnym Wysłannikiem USA ds. Ukrainy był Kurt Volker. Po jego rezygnacji we wrześniu 2019 roku stanowisko to pozostawało nieobsadzone.

CZYTAJ TAKŻE: Były wysłannik Departamentu Stanu na Ukrainę zajmie się w tym kraju biznesem

Kresy.pl / unian.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz