Niemal co czwarty Ukrainiec ankietowany przez pracownię Active Group zdecydowanie nie uważał się za Europejczyka. Odmiennego zdania było 43,3 proc. uczestników sondażu.

Jak podaje agencja Unian, w telefonicznym sondażu przeprowadzonym w dniach 7-9 czerwca Ukraińców zapytano m.in. o to, czy uważają się za Europejczyków. 43,3 proc. zdecydowanie tak uważało, podczas gdy 14 proc. “raczej” czuło się Europejczykami. Odpowiedź “raczej nie” wybrało 13,5 proc. ankietowanych. Zdecydowanie nie czuło się Europejczykami 24,1 proc. zapytanych. Nie potrafiło odpowiedzieć 4,2 proc.

Pozostałe pytania w sondażu dotyczyły ruchu bezwizowego z Unią Europejską, którym od 2017 roku cieszą się Ukraińcy. Na pytanie “Jak ważne dla Pana/Pani było wprowadzenie ruchu bezwizowego z państwami UE”, jedna czwarta ankietowanych odpowiedziała, że jest to dla nich bardzo ważne. Dla 39 proc. ruch bezwizowy był “raczej ważny”. 18 proc. wybrało odpowiedź “raczej nieważny” a 8,2 proc. w ogóle nie uznało ruchu bezwizowego za ważny.

Z sondażu wynika też, że prawie jedna czwarta Ukraińców skorzystała już z możliwości ruchu bezwizowego do państw UE. 72 proc. nie skorzystało z takiej możliwości. 4 proc. ankietowanych odmówiło odpowiedzi w tej sprawie.

Pracownia Active Group przeprowadziła swój sondaż na całym terytorium Ukrainy poza terytoriami Krymu oraz separatystycznych republik w Donbasie. Przebadano próbkę 1236 mieszkańców Ukrainy reprezentatywną pod względem wieku i płci. Błąd badania nie przekracza 2,8 proc.

CZYTAJ TAKŻE: Co czwarty Ukrainiec uważa tzw. Euromajdan za antypaństwowy przewrót [SONDAŻ]

Kresy.pl / Unian

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply