Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia udzielił wywiadu agencji Ukrinform, w którym szczegółowo skomentował stan stosunków polsko-ukraińskich.

W opublikowanym w piątek wywiadzie Andrij Deszczycia zgodził się, że ostatnia wizyta szefa polskiego MSZ Jacka Czaputowicza w Kijowie była oznaką poprawy stosunków pomiędzy Polską a Ukrainą. „Polska aktywnie wspiera Ukrainę na arenie międzynarodowej” – mówił ukraiński ambasador wymieniając działania, które Polska podejmuje na rzecz Ukrainy. Deszczycia wyraził przekonanie, że zmiana na stanowisku polskiego ambasadora w Kijowie nie jest oznaką zmiany tego podejścia.

Dyplomata przypomniał, że podczas wizyty Jacka Czaputowicza w Kijowie omawiano także kwestie historyczne, które, jak twierdził, dla skłócania Ukrainy i Polski wykorzystuje Rosja.

Wydaje mi się, że zarówno Ukraina, jak i Polska, w swoim rozwoju cywilizacyjnym zrozumiały, że historia nie może nas dzielić. Myślę, że musimy dać historykom szansę i czas, by ocenili naszą wspólną przeszłość. Co więcej, jesteśmy obecnie na tym etapie, szczególnie na Ukrainie, kiedy nie możemy dać jednoznacznej oceny wielu wydarzeniom historycznym. Dotyczy to dowolnego okresu czasu, ponieważ otwierają się nowe archiwa, pojawiają się nowe dokumenty i relacje naocznych świadków. Tak więc odbywa się przegląd aktualnego podejścia do tych czy innych faktów historycznych. – twierdził Deszczycia dodając, że Polska i Ukraina powinny przyjąć stanowisko „zgody na niezgodę” w kwestiach historycznych, czyli tolerowania poglądów drugiej strony.

Według Deszczyci „Rosja cały czas pracuje”, by wykorzystać „trudną przeszłość” Polski i Ukrainy do skłócenia obu krajów – według niego to Moskwa stoi za burzeniem pomników po obu stronach granicy. „W tej sytuacji ważne jest zachowanie tolerancji i szacunku dla siebie nawzajem, wtedy takie zewnętrzne czynniki nam nie zaszkodzą” – mówił. Wskazywał również, że w obu krajach zbliża się okres przedwyborczy, który nie będzie sprzyjał uspokojeniu nastrojów.

Niezależnie od zmian we władzach ukraińskie i polskie interesy geostrategiczne pokrywają się i zamiast pozwalać czynnikom zewnętrznym na prowokowanie siebie, skoncentrujemy się na wspólnym osiągnięciu ważnych dla nas celów. – nawoływał.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Ze słów ukraińskiego ambasadora wynika również, że ukraiński sektor rolno-spożywczy staje się coraz większą konkurencją dla polskich rolników.

Ukraina zwiększa konkurencyjność na europejskim rynku produktów, na które rośnie popyt na Zachodzie. Polscy rolnicy zdają sobie sprawę, że ukraińscy farmerzy mają czym zainteresować europejskiego konsumenta, a umowa o wolnym handlu otwiera przed nimi nowe możliwości, chociaż wymaga, według mnie, dodatkowego opracowania i aktualizacji. Pragnienie polskich producentów do utrzymania swojej pozycji na europejskim rynku produktów rolnych jest zrozumiałe, ale pamiętajmy o istnieniu zasad wolnego rynku i uczciwej konkurencji. – mówił Deszczycia.

PRZECZYTAJ: Ukraiński ekspert: nasze jabłka wygrywają z polskimi

Jako przykłady rosnącej współpracy polsko-ukraińskiej Andrij Deszczycia wskazywał m.in. wzrost obrotów handlowych między Ukrainą a Polską, wzrost ukraińskich inwestycji w Polsce, współpracę zakładów zbrojeniowych oraz wymianę kulturalną.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Ambasador Ukrainy: pomóżcie nam, bo potem możemy nie mieć czasu na rozliczenie historii

Kresy.pl / Ukrinform

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

16 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  jwu :

  No to teraz jestem w domu, dlaczego kosztem polskich rolników faworyzuje się stepowych braci (wolny rynek i uczciwa konkurencja) ? Tylko dlaczego wprowadzono wyższe cła na polską wieprzowinę skoro jest wolny rynek? A poza tym ,czy Ukraina jest już w UE ?Czy coś przeoczyłem ?

  • Avatar
   uvara :

   @jwu jemu chodziło o ten przykład gdzie ukraiński potentat na rynku kurczaków MPH wwozi je w całości bez limitów by już w UE rozbierać je na części i sprzedawać jako „europejskie” robiąc rolników unijnych w bambuko… zapewne o ten element uczciwej konkurencji mu chodziło.

  • Avatar
   uvara :

   @jwu a co do bycia Ukrainy w UE, czy widziałeś kiedyś wystąpienia ukraińśkiego premiera, prezydenta, czy byle wójta zabitej dechami dziury występującego na tle nowo wyremontowanego chlewika? Wszędzie w tle unijne flagi, także, oni już się czują członkami Unii. 🙂

 2. Avatar
  JeszczePolska :

  Ja tam z obrzydzenia, nie kupuję NIC ukraińskiego /kod 482/!Jeżeli wiem oczywiście , a nie jest to oszukańczo podłożony polski kod kreskowy!Na Ukrainie urzęduje wytwórnia nasion Monsanto , panuje masa epidemii m.in żółtaczka, odra, wąglik itp.
  Ciekawe czym nawożą i karmią kurczaki,??zawsze sprawdzam kod i żądam odpowiedzi w sklepie , skąd mają np. mięso!
  POZA tym kupujmy co tylko się da polskie!nawet jeśli większość firm już nie jest polskich, to może chociaż część podatków płynie do polskiego budżetu.
  https://www.kyivpost.com/business/bayer-opens-monsanto-seed-plant-in-zhytomyr-region.html
  A propos zaszłości historycznych to mnie nie obchodzi zdanie tego pana!!
  Bandera , Szuchewycz, Klaczkiwskij i setki innych to MORDERCY!!!i jaki naród tacy bohaterowie!
  https://wmeritum.pl/362-sposoby-upa-mordowanie-polakow/33331

  to są ” zaszłości”?????
  Rozcinanie brzucha kobiecie w zaawansowanej ciąży i w miejsce wyjętego płodu, wkładanie np. żywego kota i zaszywanie brzucha.

  Ps. czy zakaz ekshumacji i pochówków Polaków , zakaz wjazdu dla harcerzy i zapalenia zniczy na 1 listopada, zakaz wjazdu młodzieży z Krzeszowic z darami dla ubogich Polaków na Ukrainie na święta, zabicie dechami Lwów na Łyczakowie, wyrzucenie dominikanów i zakaz pasterki i mszy w kościele Matki Bożej Gromnicznej we Lwowie…..to też „ruski ślad”???Nie ośmieszaj się pan ,panie Dreszczyca!!

 3. Avatar
  Wolyn1943 :

  „zachowanie tolerancji i szacunku dla siebie nawzajem” – a wyznacznikiem tego jest zakaz prac ekshumacyjnych na Wołyniu oraz w Małopolsce Wschodniej, który zapewne Rosja nakazała wprowadzić Ukrainie, by skłócić dwa bratnie narody…
  Gromy rzucane na Deszczycę za wypowiedzi w sprawie polityki rolnej są całkowicie bezzasadne! On jest rasowym dyplomatą, którego zadaniem jest promowanie własnego narodu i pilnowanie jego interesów, z czego wywiązuje się znakomicie! Polscy ambasadorowie i konsulowie na Ukrainie nie dorastają mu w tym do pięt, co konstatuję ze smutkiem. Ale to raczej wina nie jednostek, ale odgórnie przyjętej/narzuconej polityki wschodniej nakazującej wasalstwo wobec Ukrainy!

 4. Avatar
  franciszekk :

  I znowu te debilne i zarazem prymitywne obwiniania Rosjan za tzw. PO-gorszenie „dobrze” rozwijającego się „braterstwa” polsko – ukraińskiego!
  Oczywiście Rusy są winne zasłonięcia posągów lwów w prymitywne opakowania na cmentarzu Łyczakowskim bo jakżeż obwiniać o to tzw. „braci” Ukraińców?
  Wydarzenie te świadczy o wielkiej prymitywnej głupocie albo o skrajnie schizofrenicznym i chorym dokuczliwym „nacjonalizmie” lub o jednym i drugim równocześnie!!!!! …..
  Jest więcej przykładów okazywania braterstwa i dobrej woli „zaprzyjaźnionego” narodu – fakt umieszczenia na elewacji szkoły polskiej we Lwowie przez Radę Miasta popiersia jednego z największych krwawych rzeźników Polaków!

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Szko%C5%82a_%C5%9Arednia_nr_10_we_Lwowie

  W Polsce nikomu i nigdzie nawet w tzw. pipidówce nie przyszło by do głowy urzędowo wieszać popiersie jakiegoś Polaka np. poetę Słowackiego a co dopiero jakiegoś krwawego rzeźnika Ukraińców!
  Nasuwa się pod rozwagę jedno z polskich przysłów sprawdzonych wiele, wiele… razy – cytat „lepiej z mądrym zgubić, niż z głupim znaleźć” !!!!!!!

 5. Avatar
  zefir :

  Banderowskiemu propagandziście i przedstawicielowi złodziejskiej oligarchii i majdańskich puczystów należy zalecić by swoje porady kierował do tych którym służy.W obecnym kształcie umowy DCFTA UE-Ukraina o strefie wolnego handlu,banderland jest mocno uprzywilejowany dlatego,że na wolnym rynku UE może handlować produktami rolno-spożywczymi bez zabezpieczenia ich standardów sanitarnych i fitosanitarnych,które polskie rolnictwo zdrowo kosztują-o jakiej więc uczciwości i konkurencyjności to banderowskie łajno mówi?Durny czerep Deszczycy należy oświecić,że gdyby to od polskich rolników zależało,to potomkowie tych co polskie ciężarne matki,polskie dzieci i niemowlaki na widły nabijali,co banderowskich morderców naśladują i gloryfikują,nigdy z Unią Europejską by się nie stowarzyszyli.Polityka handlowa UE znajduje się w kompetencji instytucji wspólnotowych,których durnotę faszystowski banderyzm wykorzystuje.To jego przedstawiciele,w szczególności oligarchowie powiązani z sektorem rolno-spożywczym główne korzyści z umowy DCFTA odnotowują,jak przykładowy złodziej-oligarcha i prezydent Petro Poroszenko,któremu Deszczyca z psią wiernością służy.

 6. UPAdlina
  UPAdlina :

  Na widok tej prymitywnej banderowskiej gęby czuję obrzydzenie. Że też takie indywidua muszą kalać naszą polską ziemię?! Ale rozkaz pana z faszyngtonu jest ponad wszystko dla „naszych” anty-polskich „polskich” marionetek osadzonych na stołkach w warszawce. Precz banderowska wszo do nazi-kijowa!