Gubernator obwodu biełgorodzkiego potwierdził, że został on zaatakowany z terytorium Ukrainy. W regionie wprowadzono stan operacji antyterrorystycznej.

„Grupa dywersyjno-rozpoznawcza Sił Zbrojnych Ukrainy wkroczyła na terytorium rejonu grajworońskiego. Siły Zbrojne Rosji wraz ze Strażą Graniczną, Gwardią Rosyjską i FSB podejmują niezbędne działania w celu wyeliminowania wroga” – napisał gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow na swoim kanale Telegram.

Przytaczająca jego wpis agencja informacyjna Interfax twierdzi, że w poniedziałek doszło do ostrzałów obszaru rejonu grajworońskiego ze strony Ukraińców. W związku z tym rosyjskie władze zdecydowały się na wprowadzenie na obszarze całego regionu stanu operacji antyterrorystycznej (KTO).

„W celu zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom obwodu biełgorodzkiego od dzisiaj wprowadzono reżim prawny operacji antyterrorystycznej, który przewiduje specjalne środki i tymczasowe ograniczenia. Począwszy od sprawdzania dokumentów potwierdzających tożsamość poszczególnych osób, po kończące się zawieszeniem działalności niebezpiecznych branż i organizacji stosujących substancje wybuchowe, radioaktywne, niebezpieczne chemicznie i biologicznie” – przekazał Gładkow.

“Większość ludności opuściła ten obszar. Tym, którzy nie mają możliwości, pomagamy własnym transportem, tym, którzy mają możliwość, wyjeżdżają własnym transportem” – powiedział Gładkow w programie “10 pytań do gubernatora”, które pojawiły się na portalu społecznościowym VKontakte.

Według strony ukraińskiej działania na terytorium obwodu biełgorodzkiego wykonywał Rosyjski Korpus Ochotniczy, który walczy w wojnie po stronie Ukrainy, poinformował, że wykonuje misje bojowe na terytorium Federacji Rosyjskiej, a Legion Wolność Rosji wezwał mieszkańców rosyjskich regionów przygranicznych do pozostania w domu i „ nie stawiania oporu”.

Legion opublikował apel do mieszkańców przygranicznych rosyjskich obwodów: „Zostańcie w domu, nie stawiajcie oporu i nie bójcie się, nie jesteśmy waszymi wrogami. W przeciwieństwie do putinowskich zombie nie krzywdzimy cywilów i ich nie wykorzystujemy dla naszych własnych celów”.

interfax.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply