22 kwietnia w Rosji ma odbyć się „głosowanie ogólnorosyjskie” nad obszernym pakietem poprawek do rosyjskiej konstytucji. Pandemia koronawirusa może utrudnić głosowanie.

Przegłosowane niedawno przez rosyjski parlament poprawki do konstytucji zmieniają system polityczny Rosji i umożliwiają Władimirowi Putinowi sprawowanie funkcji prezydenta przez kolejne dwie kadencje. Poprawki zostaną przedstawione do akceptacji narodowi w ramach tak zwanego głosowania ogólnorosyjskiego, które nie jest jednak tym samym co umocowane konstytucyjnie referendum narodowe. Jednak szerzenie się koronawirusa postawiło pytanie o niebezpieczeństwo związane z organizacją głosowania.

„Jeśli sytuacja będzie z epidemiologicznego punktu widzenia niekorzystna odwołamy i przesuniemy termin głosowania, ustawa pozwala, żeby to zrobić, przeprowadzimy je w późniejszym terminie. Ale jeśli sytuacja pozwoli będziemy przeprowadzać. Ale będziemy oczywiście przeprowadzać z zachowaniem wszystkich środków ostrożności” – powiedział sam Putin w czasie spotkania z mieszkańcami krymskiego Sewastopola.

Rosyjski prezydent dopuścił też różne metody przeprowadzenia głosowania. Mówił między innymi o głosowaniu w domu, poprzez dostarczenie urny, tak jak w czasie wyborów mogą głosować osoby niepełnosprawne, starsze, chore. Gdy został zapytany o możliwość przeprowadzenia głosowania przez internet za pośrednictwem publicznej platformy urzędowej Putin stwierdził jedynie, że dyskutował już na ten temat z przewodniczącym Centralnej Komisji Wyborczej.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4749.49 PLN    (21.58%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Prezydent wyraził nadzieję, że Rosjanie poprą zmiany wprowadzone do konsytuacji – „Przecież nie wymieniamy konstytucji, my tylko wnosimy tam uzupełnienia. Pierwszy, drugi, dziewiąty artykuł nie zmieniają się, które są fundamentem samej konstytucji, gdzie odzwierciedlone są główne prawa obywateli.”

ria.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz