22 kwietnia w Rosji ma odbyć się „głosowanie ogólnorosyjskie” nad obszernym pakietem poprawek do rosyjskiej konstytucji. Pandemia koronawirusa może utrudnić głosowanie.

Przegłosowane niedawno przez rosyjski parlament poprawki do konstytucji zmieniają system polityczny Rosji i umożliwiają Władimirowi Putinowi sprawowanie funkcji prezydenta przez kolejne dwie kadencje. Poprawki zostaną przedstawione do akceptacji narodowi w ramach tak zwanego głosowania ogólnorosyjskiego, które nie jest jednak tym samym co umocowane konstytucyjnie referendum narodowe. Jednak szerzenie się koronawirusa postawiło pytanie o niebezpieczeństwo związane z organizacją głosowania.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Jeśli sytuacja będzie z epidemiologicznego punktu widzenia niekorzystna odwołamy i przesuniemy termin głosowania, ustawa pozwala, żeby to zrobić, przeprowadzimy je w późniejszym terminie. Ale jeśli sytuacja pozwoli będziemy przeprowadzać. Ale będziemy oczywiście przeprowadzać z zachowaniem wszystkich środków ostrożności” – powiedział sam Putin w czasie spotkania z mieszkańcami krymskiego Sewastopola.

Rosyjski prezydent dopuścił też różne metody przeprowadzenia głosowania. Mówił między innymi o głosowaniu w domu, poprzez dostarczenie urny, tak jak w czasie wyborów mogą głosować osoby niepełnosprawne, starsze, chore. Gdy został zapytany o możliwość przeprowadzenia głosowania przez internet za pośrednictwem publicznej platformy urzędowej Putin stwierdził jedynie, że dyskutował już na ten temat z przewodniczącym Centralnej Komisji Wyborczej.

Prezydent wyraził nadzieję, że Rosjanie poprą zmiany wprowadzone do konsytuacji – „Przecież nie wymieniamy konstytucji, my tylko wnosimy tam uzupełnienia. Pierwszy, drugi, dziewiąty artykuł nie zmieniają się, które są fundamentem samej konstytucji, gdzie odzwierciedlone są główne prawa obywateli.”

ria.ru/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz