Bombowiec dalekiego zasięgu Tu-22M3 rosyjskich sił zbrojnych rozbił się we wtorek w podczas lądowania w obwodzie murmańskim w Rosji. Zginęło trzech członków załogi, czwarty został ranny – podała agencja Interfax powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony.

Do katastrofy doszło około godziny 13:40 czasu moskiewskiego. Przy lądowaniu na lotnisku wojskowym w Olenogorsku maszyna wpadła w burzę śnieżną i wykonała twarde lądowanie na pasie startowym, w wyniku czego doszło do jej zniszczenia. Według źródeł w służbach ratunkowych na miejscu katastrofy doszło do pożaru.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6638.82 PLN    (30.17%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Na miejscu zginęło dwóch członków załogi – drugi pilot i operator systemów elektronicznych. Po przewiezieniu do szpitala zmarł trzeci z lotników. Czwartego przetransportowano samolotem do Moskwy. Według lekarzy jego stan jest ciężki, ale jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Samolot wykonywał lot szkolno-treningowy. Rosyjskie władze zapewniły, że maszyna nie była uzbrojona.

Rosyjskie ministerstwo obrony nie wykluczyło żadnej przyczyny katastrofy. Wśród możliwych przyczyn wymieniono usterkę techniczną. Według ministerstwa 33-letni bombowiec w najbliższym czasie miał przejść modernizację. Kapitalny remont maszyna przeszła ostatnio w 2012 roku. Z kolei agencja TASS powołując się na władze wojskowe jako prawdopodobną przyczynę podała błąd pilotażu.

Jak pisze Interfax, ponaddźwiękowy bombowiec dalekiego zasięgu Tu-22M3 jest przeznaczony do niszczenia celów morskich i naziemnych w odległości do 2200 km przy pomocy pocisków kierowanych i bomb lotniczych. Oficjalnie rosyjska armia ma na stanie 100 takich maszyn. Ostatnia katastrofa Tu-22M3 miała miejsce latem 2004 roku.

Przypomnijmy, że w piątek nad Cieśniną Tatarską, oddzielającą wyspę Sachalin od kontynentu azjatyckiego zderzyły się dwa rosyjskie samoloty myśliwsko-bombowe Su-34. Czterej członkowie załóg obu samolotów zdołali się katapultować, lecz udało się uratować tylko jednego z nich.

Kresy.pl / Interfax / TASS

18 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz