W nocy z soboty na niedzielę doszło do ataku dronów na rafinerię sławianską rafinerię ropy naftowej w Kraju Kasnodarskim. W zakładzie doszło do wybuchu niewielkiego pożaru.

“Około godziny 3 w nocy kilka dronów próbowało zaatakować sławianską rafinerię ropy naftowej. […] drony zostały zneutralizowane, ale w wyniku upadku jednego z aparatów wybuchł pożar, ” – głosi komunikat władz lokalnych zacytowany przez agencję informacyjną Interfax. Administracja rejonu sławianskiego poinformowała, że w wyniku incydentu obrażenia odniósł jeden z pracowników zakładu. W gaszeniu pożaru wzięło udział 83 strażaków wyposażonych w 25 jednostek sprzętu pożarniczego.

To kolejny z serii ataków jakie w ostatnich dniach Ukraińcy podjęli dla uderzenia w rosyjski przemysł naftowy i infrastrukturę krytyczną. W sobotę celem ataku były odległe od granic Ukrainy rafinerie w rosyjskim obwodzie samarskim.

Wcześniejsze ataki ukraińskich dronów wyhamowały prace trzech rafinerii w głębi terytorium Rosji: w Riazaniu koło Moskwy, w Nowoszachtyńsku na południu obwodu rostowskiego i w rafinerii Norsi w obwodzie niżnonowogrodzkim. Bloomberg twierdzi też, że ukraińskie ataki dronów poraziły około 12 proc. zdolności produkcyjnych rosyjskich rafinerii.

Przypomnijmy, że w nocy z czwartku na piątek rafineria w Kałudze, na południowy-zachód od Moskwy, stała się celem ataku. W sieci zamieszczono krótkie nagranie, na którym zarejestrowano silną eksplozję.

W minioną środę wczesnym rankiem ukraińskie drony wystrzelone przez operatorów SBU zaatakowały rafinerię ropy naftowej w Riazaniu. Według agencji Ukrinform atak był częścią trwającej operacji specjalnej SBU wymierzonej w rosyjskie rafinerie ropy naftowej.

Przywódca Rosji Władimir Putin oskarżył Kijów o próbę zakłócenia trwających od trzech dni wyborów prezydenckich w Rosji. Zapowiedział także ukaranie Ukrainy. Lokalni rosyjscy urzędnicy powiedzieli w niedzielę rano, że siły Kijowa kontynuują ataki na graniczące z Ukrainy obwody biełgorodzki i kurski.

interfax.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply