Główny badacz Instytutu Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej Syberyjskiego Oddziału Rosyjskiej Akademii Nauk (ITPM) Walerij Zwiegincew jest podejrzany o zdradę.

Informację taką podał na swojej stronie internetowej sam nowosybirski Instytut. Zwiegincew jest założycielem laboratorium „Aerogazdynamika dużych prędkości”, zajmującego się technologiami hipersonicznymi. „W ciągu ostatniego roku trzech wybitnych naukowców naszego instytutu zajmujących się aerodynamiką – Anatolij Aleksandrowicz Masłow, Aleksandr Nikołajewicz Szyljuk i Walerij Iwanowicz Zwiegincew – zostało aresztowanych pod zarzutem popełnienia przestępstwa z najcięższego artykułu Kodeksu karnego – <<zdrady stanu>>” – można przeczytać w komunikacie zacytowanym we wtorek przez agencję informacyjną Interfax.

Jednocześnie Instytut twierdzi, że wyniki, które w ostatnich latach otwarcie prezentowali aresztowani koledzy, dotyczą wyłącznie nauk podstawowych. „Materiały naszych kolegów były wielokrotnie sprawdzane przez komisję ekspertów naszej organizacji pod kątem obecności w nich zastrzeżonych informacji i takich informacji w nich nie znaleziono” – napisali koledzy areszotwanych.

Jak twierdzi anonimowe źródło Interfaxu Zwiegincew został zatrzymany około trzech tygodni temu i przebywa w areszcie domowym. „Został zatrzymany za publikację na temat dynamiki gazów w zagranicznym czasopiśmie naukowym” – podało źródło.

Dyrektor ITPM Aleksandr Szyljuk został aresztowany na początku sierpnia 2022 r., wcześniej, pod koniec czerwca tegoz roku, pod zarzutem zdrady aresztowano również głównego badacza ITAM Anatolija Masłowa. Obaj naukowcy zostali osadzeni w areszcie śledczym Lefortowo w Moskwie.

W ITPM Szypljuk kierował laboratorium „Technologii hipersonicznych”, Masłow był zaangażowany w badania w dziedzinie aerogazodynamiki.

Jak wyjaśnia Interfax Instytut dysponuje szeregiem instalacji aerodynamicznych, w tym hipersonicznym tunelem aerodynamicznym AT-303. Główne obszary działalności naukowej ITPM to modelowanie matematyczne w mechanice, aerogazodynamice, mechanice fizycznej i chemicznej, mechanice ciała stałego i deformacji.

Czytaj także: Rosyjski naukowiec zatrzymany pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Chin

interfax.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz