Sąd w Rostowie nad Donem skazał w piątek na 6 lat kolonii karnej Ukraińca Pawła Hryba. Uznano go winnym nakłaniania do terroryzmu – podała agencja TASS.

Według rosyjskich śledczych od marca do maja 2017 roku 19-letni Pawło Hryb, wówczas student jednej z kijowskich uczelni, kontaktował się poprzez Internet z 17-letnią Rosjanką z Soczi. Miał ją namawiać do podłożenia i zdetonowania ładunku wybuchowego własnej roboty na imprezie z okazji zakończenia szkoły 30. czerwca 2017 roku. Miał też namawiać dziewczynę, by po dokonaniu zamachu dziewczyna uciekła z Rosji.

Jak podaje TASS, w czasie popełnienia przestępstwa Hryb był członkiem ukraińskiej organizacji skrajnie nacjonalistycznej UNA-UNSO, która jest w Rosji zakazana.

Hryb pojechał w sierpniu 2017 roku do Homla na Białoruś, by spotkać się z poznaną Rosjanką. Tam słuch o nim zaginął a we wrześniu okazało się, że Ukrainiec znajduje się już w areszcie na terytorium Rosji. Zdaniem jego ojca, który jest oficerem ukraińskiej straży granicznej w stanie spoczynku, Pawło Hryb został porwany przez rosyjskie służby specjalne i wywieziony do Rosji. Jak pisaliśmy, zniknięcie Hryba wywołało spięcie na linii Kijów-Mińsk.

Ukraina uważa, że sprawa Pawła Hryba jest została sfabrykowana przez rosyjskie służby i uznaje go za więźnia politycznego. Ojciec studenta twierdził, że syn pojechał do Homla na randkę. W trakcie procesu rodzina uwięzionego Ukraińca alarmowała, że cierpi on na rzadką chorobę i nie otrzymuje od strony rosyjskiej należytej opieki medycznej. Z tego powodu znacznie miał mu się pogorszyć stan zdrowia.

Sam Hryb w przeddzień ogłoszenia wyroku nie przyznał się do winy i nazwał funkcjonariuszy FSB „bandytami i zabójcami”. Po usłyszeniu wyroku ogłosił rozpoczęcie głodówki. Jego adwokat zapowiedziała złożenie apelacji. „Będziemy składać odwołanie, dowody zebrano naruszając prawo” – powiedziała dziennikarzom obrończyni Ukraińca.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: USA i Polska upomną się o ukraińskiego więźnia w Rosji

Kresy.pl / TASS / Interfax / Ukraińska Prawda / Hromadske
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz