68-letni Ławrow może odejść na inne stanowisko – wynika z niepotwierdzonych doniesień prasowych.

Rosyjskie media spekulują na temat możliwej rezygnacji szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa – pisze środowa „Rzeczpospolita”.

Gazeta pisze, powołując się na rosyjską telewizję RTV1, która pierwsza podała informację o „prawdopodobnej” rezygnacji Ławrowa, że obchodzący dzisiaj 68. urodziny minister spraw zagranicznych Rosji jest wyczerpany i chciałby odejść ze stanowiska. „Nie jest tajemnicą, że już dawno chciał zrezygnować” – anonimowo mówią pracownicy rosyjskiego MSZ. Nawet rzeczniczka resortu Maria Zacharowa nie wie, jak długo Ławrow będzie kierował rosyjską dyplomacją.

Według podawanych informacji Władimir Putin namówił Ławrowa do pozostania w rządzie do końca kampanii prezydenckiej. W niedzielę Putin po raz czwarty wygrał wybory prezydenckie i w ciągu dwóch tygodni od inauguracji musi przyjąć dymisję premiera i zaproponować Dumie kandydata na jego miejsce. Następnie premier będzie tworzył nowy gabinet. Byłaby to okazja dla Ławrowa do odejścia. Jak podaje „Rzeczpospolita”, źródła dyplomatyczne mówią, że Ławrow chciałby przejść z MSZ na inne wysokie stanowisko państwowe, na przykład w Radzie Bezpieczeństwa.

Spekulacje rosyjskich mediów zdementował jednak rzecznik Władimira Putina. „Gratulujemy Sergiejowi Wiktorowiczowi z okazji urodzin i nie zwracamy uwagi na spekulacje” – powiedział Dmitrij Pieskow.

Ławrow jest dopiero czwartym ministrem spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej od rozpadu ZSRR. Rosyjską dyplomacją kieruje już od 14 lat. Wcześniej przez 10 lat był stałym przedstawicielem Rosji przy ONZ i Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

AKTUALIZACJA: W środę wieczorem Maria Zacharowa zaprzeczyła doniesieniom RTV1 o możliwej rezygnacji Siergieja Lawrowa.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Ławrow: współpraca z Polską możliwa, ale bez prób dyktatu

Kresy.pl / „Rz”
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  Tutejszym :

  Dobry fachowiec, ponad 45 lat w dyplomacji, zdobył duże doświadczenie i praktykę.
  Wyrobił się w Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.
  Mówi po rosyjsku, angielsku i francusku.
  U nas w Polsce to stanowisko należy do kategorii łupów wyborczych,
  nie ma szans na ciągłość doświadczeń.
  Obowiązuje zasada: „Teraz k#### MY!”.