Dmitrij Pieskow skomentował doniesienia medialne o zgodzie Trumpa na sprzedaż Ukrainie broni „śmiercionośnej”.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ostrzegł w czwartek, że dostarczanie broni „śmiercionośnej” Ukrainie może rozgrzać „gorące głowy” nacjonalistów i popchnąć ich do wznowienia wojny w Donbasie – podała agencja TASS.

Prawdopodobnie to po raz kolejny podgrzeje i bez tego „gorące głowy” tych nacjonalistów, którzy dążą do tego, aby znowu przejść do prowadzącej donikąd siłowej metody uregulowania [sytuacji] w Donbasie i znowu zacząć przelew krwi. – powiedział dziennikarzom Pieskow proszony o skomentowanie doniesień o decyzji Donalda Trumpa o zezwoleniu na dostarczanie Ukrainie broni śmiercionośnej.

Według rzecznika Kremla stosunek Rosji do takich możliwych dostaw nie zmienił się. Pieskow mówił także, że oficjalnego potwierdzenia z Waszyngtonu o zatwierdzeniu takich dostaw na razie nie ma. Jednak jak twierdzi agencja TASS, Departament Stanu potwierdził jej wydanie licencji na komercyjne dostawy broni „śmiercionośnej” na Ukrainę. Według amerykańskiego resortu spraw zagranicznych USA „nigdy nie ograniczały takich transakcji o charakterze komercyjnym”.

Przypomnijmy, że w środę publicysta Washington Post Josh Rogin napisał, że urzędnicy administracji Donalda Trumpa potwierdzili mu, że Departament Stanu zatwierdził w tym miesiącu sprzedaż Ukrainie na zasadach komercyjnych karabinów snajperskich typu M107A1 o wartości 41,5 mln dolarów. Jak uznano, ukraińskie siły zbrojne walczące z separatystami w Donbasie, wymagają w tym zakresie uzbrojenia szczególnego wsparcia. Jednocześnie poinformowano o braku zgody na eksport cięższej broni, o którą prosi ukraiński rząd, takiej jak pociski przeciwpancerne Javelin. Jest to pierwsza tego rodzaju decyzja o sprzedaży Ukrainie amerykańskiej broni „śmiercionośnej”. Jeden z cytowanych przez Rogina amerykańskich urzędników mówił nawet o „przekroczeniu Rubikonu” przez USA.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińskie media: USA już dostarczają Ukrainie broń śmiercionośną [+FOTO]

Kresy.pl / TASS

Czytaj kolejny artykuł
7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. jwu
    jwu :

    Właśnie skończyłem czytać książkę H.Cybulskiego pt.Krwawy Wołyń,o obronie Przebraża.To co się dzieje w Donbasie, jest analogią do tej wyżej opisanej historii.Fakt nie na taką skalę ,ale jest.I tu i tam banderowscy zwyrodnialcy chcieli zrobić obrońcom krwawą łaźnię.I tu i tam pomogli Rosjanie.