Na Morzu Bałtyckim odbędą się wspólne manewry chińskiej i rosyjskiej marynarki wojennej. Ćwiczenia noszą kryptonim Morska Współpraca-2017

Trzy okręty stanowiące część Floty Morza Południowochińskiego będą prowadzić wspólne manewry z jednostkami Federacji Rosyjskiej. W skład chińskiego zespołu wchodzą: nowoczesny niszczyciel rakietowy Hefei, fregata wielozadaniowa Yuncheng oraz statek zaopatrzenia Luoma Lake. Dodatkowo okręty przenoszą śmigłowce, które również mają wziąć udział w manewrach. Ze swojej strony, Rosjanie wystawili dwie korwety, kilka innych jednostek oraz bombowce i śmigłowce.

Plan ćwiczeń przewiduje m.in. strzelanie do celów morskich i powietrznych, akcję odbicia statku z rąk piratów, działania poszukiwawczo-ratunkowe oraz zwalczanie okrętów podwodnych. Chiński zespół wcześniej brał udział w manewrach prowadzonych wspólnie z flotą Iranu. Uczestniczył także w misji przewiezienia chińskich wojsk do pierwszej zagranicznej bazy w Dżibuti.

Według rosyjskich źródeł wspólne ćwiczenia są wyrazem zainteresowania Chin Europą i współpracą z Rosją w tym rejonie świata. Rosjanie skrytykowali również opinie wysuwane przez kraje bałtyckie i inne państwa NATO, jakoby ćwiczenia stanowiły zagrożenie.  Wysunięto również oskarżenia, że Litwa Łotwa i Estonia atakują rosyjsko-chińskie manewry, a w tym samym czasie przyjmują na swoje terytorium nowe oddziały NATO. Zachodnie media uznająy manewry za zagrożenie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Wspólne manewry morskie z udziałem okrętów Chin i Iranu

Reuters/TASS/Rp.pl/Kresy.pl

 

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply