Krążownik podwodny „Kazań” oficjalnie dołączył do rosyjskiej marynarki wojennej

Rosyjski okręt podwodny „Kazań”, jednostka wiodąca projektu 885M Jasień-M, oficjalnie weszła w skład marynarki wojennej Rosji – z ponad półrocznym opóźnieniem. Głównym uzbrojeniem tych okrętów są rakiety manewrujące Oniks i Kalibr, w przyszłości zostaną wyposażone w rakiety hipersoniczne Cyrkon.

O wejściu podwodnego krążownika „Kazań” w skład floty poinformowało w piątek rosyjskie ministerstwo obrony. Ceremonia odbyła się tego samego dnia w Sewerodwińsku, z udziałem dowódcy rosyjskiej marynarki wojennej, admirała Nikołaja Jewmieniowa.

W komunikacie zaznaczono, że „Kazań” to podwodny krążownik atomowy czwartej generacji, projektu Jasień-M. Jego dowódcą jest kapitan I rangi Aleksandr Biekietow. Zdaniem adm. Jewmieniowa, załoga owego okrętu bardzo efektywnie wzmocni zdolności obronne Rosji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Parę dni wcześniej podano, że dowódca rosyjskiej marynarki wojennej zatwierdził akt przyjęcia, potwierdzający pomyślnie zakończenie testów okrętu podwodnego. Zaznaczył przy tej okazji, że do budowy tej jednostki wykorzystano najnowsze, rosyjskie technologie.

Termin przekazania „Kazania” rosyjskiej marynarce był kilkakrotnie przekładany. Pierwotne miało to nastąpić do końca 2020 roku, jednak jak podaje „Izwietija”, z różnych powodów okręt nie ukończył w terminie zaplanowanych testów państwowych. W lipcu ub. roku pisaliśmy, że oficjalne testy miały ruszyć w sierpniu.

„Kazań”, podwodny krążownik z napędem atomowym Projektu 885M Jasień-M został zwodowany 31 marca 2017 roku. W sierpniu 2018 roku okręt rozpoczął fabryczne próby morskie. Będzie służył w składzie Floty Północnej. Głównym uzbrojeniem jednostek Projektu 885/885M są rakiety manewrujące Oniks i Kalibr. W przyszłości zostaną one uzbrojone w rakiety hipersoniczne Cyrkon.

Przeczytaj: Rosyjskie okręty podwodne typu 885M będą wyposażone w pociski manewrujące Kalibr-M o zasięgu ponad 4000 km

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Latem 2020 roku w Siewierodwińsku, w stoczni Siewmasz oficjalnie rozpoczęto budowę dwóch wielozadaniowych, atomowych okrętów podwodnych Projektu 885-M Jasień-M: „Woroneż” i „Władywostok”. Okręty podwodne o napędzie atomowym Władywostok i Woroneż mają zostać ukończone w 2024 i 2025 roku, do rosyjskiej marynarki wojennej zostaną dostarczone w ramach istniejącego państwowego programu zbrojeniowego, czyli do końca 2027 roku. Umowa na budowę wielofunkcyjnych okrętów podwodnych o napędzie atomowym Project 885M została podpisana podczas międzynarodowych pokazów uzbrojenia Armia-2019 latem 2019 roku. Łącznie, cztery okręty podwodne projektu 885M znajdują się na różnych etapach budowy w stoczni Siewmasz.

Ruszyła też budowa dwóch nowych regat rakietowych Projektu 22350M, „Admirał Jumaszew” i „Admirał Spiridonow”, które powstaną w stoczni Siewiernaja Wierf w Petersburgu. Będą one mogły przenosić do 48 rakiet: manewrujących Oniks (przeciwokrętowych) i Kalibr lub hipersonicznych Cyrkon.

iz.ru / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz