Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji twierdzi, że w graniczącym z Ukrainą obwodzie briańskim przechwyciła grupę złożoną z funkcjonariuszy ukraińskich sił specjalnych.

„30 sierpnia Federalna Służba Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej we współpracy z Federalną Służbą Wojsk Gwardii Narodowej i Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Federacji Rosyjskiej znautralizowała działalność ukraińskiej grupy dywersyjno-terrorystycznej na terytorium Rosji Rosji, w skład której wchodzili pracownicy Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, personel wojskowy Głównego Zarządu Wywiadu i Służby Operacji Specjalnych Ministerstwa Obrony Ukrainy” – oświadczenie rosyjskiej służby przytoczyła w czwartek agencja informacyjna Interfax.

Celem rajdu sabotażystów, w opinii rosyjskiej specsłużby, było dokonanie serii ataków na obiekty infrastruktury wojskowej i energetycznej na terytorium Rosji. „Podczas działań operacyjno-bojowych w obwodzie nawlińskim obwodu briańskiego zlikwidowano dwóch bojowników, pięciu zatrzymano, trzech zostało rannych” – twierdzi FSB. Jak wyliczyła sabotażyści posiadali karabiny maszynowe produkcji amerykańskiej z tłumikami, silne ładunki wybuchowe, dużą liczbę granatów i nabojów standardu NATO, a także noktowizory.

Obwód briański był już celem operacji militarnej prowadzonej z terytorium Ukrainy. Do wkroczenia oddziału podporządkowanego Siłom Zbrojnym Ukrainy doszło tam na początku marca. Operację tę przeprowadzili prawdopodobnie rosyjscy ochotnicy na służbie ukraińskiej.

FSB informowałe też o rozbiciu w tym regionie ukraińskiego oddziału wywiadowczo-dywersyjnego w połowie sierpnia.

Jednak rosyjska specsłużba twierdzi, że ukraińscy dywersanci podejmują działania także w głębi terytorium Rosji, jak na przykład w lipcu, gdy grupa taka została rozbita w obwodzie tiumeńskim.

Czytaj także: Akty dywersji w Rosji – wysadzono słupy energetyczne i linię kolejową [+FOTO]

interfax.ru/kresy.pl

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply