Rosyjska Flota Oceanu Spokojnego po raz pierwszy prowadzi ćwiczenia w centralnej części największego oceanu świata.

Jak podała w poniedziałek agencja informacyjna RIA Nowosti zespół okrętów Floty Oceanu Spokojnego wraz z samolotami lotnictwa marynarki wojennej wyruszyły daleko w głąb największego akwenu oceanicznego świata. Bieżące manewry prowadzone są w odległości 4,6 tys. km na południowy-wschód od Wysp Kurylskich. To pierwsze „w najnowszej historii” ćwiczenia prowadzone tak daleko od pacyficznych wybrzeży Rosji.

Zespół okrętów uczestniczących w ćwiczeniach na pełnym Pacyfiku obejmuje, w różnych okresach do 20 okręgów i jednostek wsparcia. Jest wśród nich okręt flagowy Floty Oceanu Spokojnego – niszczyciel rakietowy Wariag, fregata Marszałek Szaposznikow, korwety Ałdar Cydenżapow, Sowierszennyj i Gromkij oraz niewymieniony przez RIA Nowosti z nazwy okręt podwodny.

Jednostkom pływającym towarzyszą jednostki lotnictwa marynarki wojennej. Samolot dalekiego zasięgu przeznaczony do zwiadu i zwalczania okrętów podwodnych Tu142 M3 wykonał w ramach manewrów lot ćwiczebny o łącznym dystansie około 10 tys. km.

Oprócz niego w ćwiczeniach biorze udział jeszcze 19 samolotów w tym samoloty przeznaczone do zwalczanie okrętów Ił-38, myśliwce MiG-31BM, śmigłowce pokładowe Ka-27 oraz samolot tankowania powietrznego Ił-78.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

RIA Nowosti napisała też o scenariuszach jakie ćwiczyli Rosjanie. Okręty i samoloty ćwiczyły „niszczenie powietrznej grupy uderzeniowej”, a także „uderzenie skrzydlatymi rakietami na obiekty naziemne wroga”. Ćwiczeniami kieruje sam dowódca Floty Oceanu Spokojnego admirał Siergiej Awakianc.

Czytaj także: Francja prowadzi w kosmosie ćwiczenia wojskowe z udziałem satelitów

ria.ru/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz