Rosyjscy wojskowi nie chcą likwidacji płaskorzeźby Stalina

Ministerstwo Obrony Rosji negatywnie odpowiedziało na wniosek grupy obywateli domagających się demontażu płaskorzeźby Józefa Stalina w Jekterynburgu.

Niewielkich rozmiarów płaskorzeźba profilu znajduje się na fasadzie gmachu Okręgowego Domu Oficerów w Jekaterynburgu. Grupa mieszkańców miasta zwróciła się do wojskowych o usunięcie tego detalu architektonicznego. Jednak jak podaje portal Nowyj Dień władze sprzeciwiły się tej inicjatywie.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1311 PLN    (5.95%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Podjęcie decyzji o zmianie historycznej elewacji tego obiektu, a mianowicie usunięciu z elewacji płaskorzeźby J. W. Stalina, byłoby pogwałceniem prawa federalnego i dlatego spełnienie waszej prośby nie jest możliwe” – napisał zarządzający Domem Oficerów Siergiej Konow. Pismo takiej treści zostało przesłane Dmitrijowi Kalininowi, jednemu grupy obywateli, który zawnioskowali o usunięcie płaskorzeźby dyktatora ZSRR z powodu „jego odpowiedzialności za wiele tragedii naszej ojczyzny”.

„Patrzę na zdjęcie – przed i po, i w ten sposób odtwarzają historyczny wygląd? Przywrócili tylko wąsatego upiora” – powiedział dziennikarce portalu Kalinin.

Nowyj Dień przypomniał, że jeszcze w czasie chruszczowowskiej destalinizcji po 1956 r. płaskorzeźba z profilem Stalina na jekaterynburskim Domu Oficerów stała się jej celem. Początkowo przykryto ją płytami, a następnie zdemontowano.

Dopiero niedawno sympatycy pisarza i polityka Zachara Prilepina odnaleźli płaskorzeźbę w muzealnym zbiorze Domu Oficerów. Po niedługim czasie wróciła ona na fasadę. Wywołało to w zeszłym tygodniu niewielką pikietę przeciwników takiego uhonorowania niegdysiejszego przywódcy Związku Radzieckiego.

Czytaj także: Putin skrytykował Lenina za model ZSRR i docenił kotrpropozycję Stalina

newdaynews.ru/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz