Rosyjskie MSZ wezwało czeskie władze do uwolnienia zatrzymanego w Czechach obywatela Rosji, którego Ukraina ściga za udział w aneksji Krymu.

Jak podaje TASS, na czwartkowym briefingu prasowym rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa poinformowała, że Rosja wzywa Czechy do uwolnienia obywatela Federacji Rosyjskiej Aleksandra Franczettiego zatrzymanego 12 września przez czeskie służby na międzynarodowym lotnisku w Pradze.

„Oczekujemy od czeskiej strony jak najszybszego uwolnienia rosyjskiego obywatela i otrzymania odpowiedzi na nasze zapytania dotyczące powodów i motywów jego zatrzymania” – powiedziała Zacharowa. Według niej czeskie władze powinny w sprawie Franczettiego podjąć “wyważoną” decyzję, nie “upolityczniać” jej i “nie iść za przykładem ukraińskich władz”.

Jak mówiła Zacharowa, Rosja oczekuje, że Czechy powstrzymają się od zadrażniania i tak już napiętej, “z powodu działań Pragi”, agendy dwustronnej.

Rzeczniczka dodała, że ambasada Rosji w Pradze jest w ścisłym kontakcie z Franczettim i jego czeskim adwokatem. Utrzymywany jest również kontakt z rodziną Rosjanina.

Odpowiadając na pytanie, czy Rosja jest gotowa na podjęcie “lustrzanych” środków, w razie ekstradycji Franczettiego na Ukrainę, Zacharowa odpowiedziała, że “nieprzyjazne działania” wobec obywateli Rosji “będą miały swoje konsekwencje”. Wstrzymała się jednak przed opisaniem tych konsekwencji.

Jak pisaliśmy, 12 września czeskie służby zatrzymały na międzynarodowym lotnisku w Pradze obywatela Federacji Rosyjskiej Aleksandra Franczettiego. Do zatrzymania doszło na wniosek Ukrainy. Następnego dnia prokuratura generalna Ukrainy zwróciła się do czeskiego ministerstwa sprawiedliwości z ponowionym wnioskiem o ekstradycję Franczettiego (pierwszy wniosek złożono w sierpniu 2020 roku).

Strona ukraińska zarzuca Rosjaninowi, że w 2014 roku brał udział w aneksji Krymu stojąc na czele nielegalnej formacji zbrojnej pod nazwą „Północny Wiatr”, która odpowiadała za ochronę linii energetycznych, gazociągów, a także wykrywanie wszelkich „grup ekstremistycznych”. Według Interfaxu zarzuca mu się także udział w „Samoobronie Krymu”.

Kresy.pl / tass.ru

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply