Agencja RBK dowiedziała się nieoficjalnie, że niedawny artykuł prezydenta Rosji Władimira Putina uzasadniający tezę, że „Rosjanie i Ukraińcy są jednym narodem”, stał się obowiązkowym materiałem szkoleniowym w rosyjskiej armii.

RBK napisała w czwartek, że dowiedziała się w dwóch źródłach w rosyjskim ministerstwie obrony, że jego szef Siergiej Szojgu polecił, by artykuł Władimira Putina „O historycznej jedności Rosjan i Ukraińców” znalazł się na liście obowiązkowych tematów szkolenia wojskowo-politycznego z żołnierzami rosyjskiej armii. Decyzję tę miano podjąć „ze względu na duży rezonans w środowisku wojskowym”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2804.49 PLN    (12.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Według źródła RBK artykuł spotkał się z dużym zainteresowaniem ze względu na dużą liczbę żołnierzy w rosyjskiej armii i marynarce wojennej, którzy mają ukraińskie korzenie lub krewnych na Ukrainie. Artykuł miał zostać przez wojskowych dobrze odebrany, a „cały” rosyjski personel wojskowy ma podzielać tezę o jedności narodów ukraińskiego, białoruskiego i rosyjskiego.

Artykuł Putina „O historycznej jedności Rosjan i Ukraińców” został opublikowany 12 lipca na stronie Kremla. Rosyjski prezydent uzasadniał w nim głoszoną przez niego od dawna tezę, że Rosjanie i Ukraińcy (a także Białorusini) stanowią jeden naród. Kształtowanie się tożsamości ukraińskiej w XIX i na początku XX wieku przedstawił jako efekt intrygi Polaków i władz Austro-Węgier, a obecny konflikt między Rosją i Ukrainą jako wynik zabiegów krajów zachodnich w celu skłócenia obu narodów w myśl zasady „dziel i rządź”. Twierdził też, że współczesna Ukraina „powstała w dużej mierze kosztem historycznej Rosji” i nazywał co najmniej część terytorium Ukrainy „naszymi ziemiami”.

Później Putin powiedział w wywiadzie telewizyjnym, że myślał o napisaniu tego artykułu od kilku miesięcy. Według niego został opublikowany właśnie teraz, ponieważ „pojawiają się warunki, które jakościowo zmieniają się w porównaniu z tym, co było całkiem niedawno”. Sugerował, że chodzi o zaostrzenie polityki władz ukraińskich wobec prorosyjskiej opozycji.

Kresy.pl / rbc.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz