Putin uprościł tryb nadawania Ukraińcom rosyjskiego obywatelstwa

Prezydent Rosji Władimir Putin rozszerzył możliwość ubiegania się o rosyjskie obywatelstwo w uproszczonym trybie na wszystkich obywateli Ukrainy.

Jak podaje rosyjska agencja prasowa Interfax, Władimir Putin podpisał dekret rozszerzający uproszczoną procedurę ubiegania się o rosyjskie obywatelstwo na wszystkich Ukraińców. Dokument został opublikowany w poniedziałek.

Do tej pory uproszczona procedura uzyskiwania rosyjskiego paszportu przysługiwała mieszkańcom tylko niektórych  obwodów Ukrainy – donieckiego i ługańskiego (w dekrecie nazywanych Doniecką Republiką Ludową oraz Ługańską Republiką Ludową) oraz zaporoskiego i chersońskiego.

Po zmianie dokonanej przez Putina o rosyjskie obywatelstwo w trybie uproszczonym mogą ubiegać się „obywatele Ukrainy, DRL i ŁRL oraz bezpaństwowcy stale zamieszkujący na terytorium Donieckiej Republiki Ludowej, Ługańskiej Republiki Ludowej lub Ukrainy”.

Jak pisaliśmy, 24 kwietnia 2019 roku strona internetowa prezydenta Federacji Rosyjskiej opublikowała podpisane przez niego rozporządzenie o uproszczeniu trybu, w jakim wydawane są rosyjskie paszporty mieszkańcom nieuznawanych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Uproszczony tryb zakłada wydanie paszportu rosyjskiego osobom w terminie nie dłuższym niż trzy miesiące od złożenia stosownego wniosku, także osobom, które nie zamieszkują na stałe w Rosji. Już pod koniec kwietnia 2019 roku Rosja otworzyła w obwodzie rostowskim dwa centra wydawania paszportów mieszkańcom separatystycznych republik – w Nowoszachtyńsku i Pokrowskim. Putin tłumaczył wprowadzenie nowych przepisów prawami człowieka.

W lipcu 2019 roku Putin rozszerzył dekret o uproszeniu procedur nadawania Ukraińcom rosyjskiego obywatelstwa na wszystkich mieszkańców obwodów ługańskiego i donieckiego. W maju br. uczynił to samo w odniesieniu do mieszkańców  obwodów zaporoskiego i chersońskiego.

Kresy.pl / interfax.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply