Władze Rosji zadecydowały, iż klienci z państw uznanych za nieprzyjazne będą mogli nabywać rosyjski gaz ziemny jedynie za rosyjską walutę.

Decyzję taką ogłosił prezydent Rosji Władimir Putin. Polecił on rządowi i bankowi centralnemu określić zasady pozyskiwania rubli na rynku wewnętrznym Rosji przez klientów. Putin dodał, że Rosja będzie nadal dostarczać gaz zgodnie z wolumenami i zasadami cenowymi określonymi w kontraktach. Zmieni się tylko waluta płatności.

„W odróżnieniu do niektórych kolegów, cenimy sobie naszą biznesową reputację wiarygodnego partnera i dostawcy. Zmiany będą dotyczyć jedynie waluty płatności, która zostanie zmieniona na ruble rosyjskie” – słowa Putina zacytowała w środę agencja informacyjna Interfax. Rosyjski prezydent odniósł się prawdopodobnie do sankcji USA i Unii Europejskiej, które skłoniły wiele zachodnich firm do wycofania się z rosyjskiego rynku lub zerwania współpracy z rosyjskimi kooperantami.

“Proszę rząd o wydanie odpowiedniej dyrektywy dla Gazpromu w sprawie zmiany istniejących kontraktów” – powiedział Putin – “Jednocześnie wszyscy zagraniczni konsumenci powinni mieć możliwość dokonywania niezbędnych transakcji i należy stworzyć zrozumiałą dla nich, przejrzystą procedurę dokonywania płatności, w tym zakupu rubli rosyjskich na naszym krajowym rynku walutowym. Proszę Bank Rosji i rząd o ustalenie procedury dla takich transakcji w ciągu tygodnia”.

 

Rosja wprowadziła do swojego porządku prawnego oficjalne uznawanie innych państw za “nieprzyjazne” wobec siebie. W marcu Moskwa rozszerzyła listę takich państw do kilkudziesięciu. Jest wśród nich Polska.

interfax.ru/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply