Członek batalionu szturmowego „Ajdar” Denis Muryga stanął przed sądem w Rostowie nad Donem.

Leniński rejowy sąd w Rostowie nad Donem odbył w czwartek posiedzenie w sprawie ukraińskiego oficera. Posiedzenie odbywało się w trybie zamkniętym. Jak podała agencja informacyjna RIA Nowosti prokurator zarzuca mu „uczestnictwo w nielegalnej formacji zbrojnej na Ukrainie”. Sąd zdecydował o umieszczeniu Murygi w areszcie tymczasowym.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6804 PLN    (30.92%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Pisząc o „niektórych świadectwach” RIA Nowosti twierdzi, że Muryga mógł być nawet zastępcą batalionu „Ajdar” – ochotniczej jednostki jaka w 2014 r. wyłoniła się spośród członków Samoobrony Majdanu oraz Prawego Sektora. Oddział początkowo działał w ramach sił obrony terytorialnej, a obecnie jest 24. Wydzielonym Batalionem Szturmowym Wojsk Lądowych Ukrainy. W Rosji wszczęto postępowanie w sprawie przekraczania prawa wojny przez tę jednostkę.

Rosjanie powołują się na nagranie, na którym Muryga przyznaje się, że kierował akcją wysadzenia mostu w obwodzie ługańskim, w której zginęli członkowie milicji nieuznawanej Ługańskiej Republiki Ludowej.

Według RIA Nowosti Muryga został zatrzymany w kwietniu, gdy próbował przedostać się z terytorium Ukrainy na terytorium Rosji. Miał podawać się za uchodźcę.

W 2020 r. pierwszy dowódca batalionu „Ajdar” Serhij Melnyczuk został zatrzymany w Grecji na podstawie noty Interpolu wystawionej na wniosek Rosji. Grecki sąd zwolnił go jednak po kilku dniach.

ria.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz