NYT: Rosja kupuje broń od Korei Północnej

Według amerykańskiego dziennika “New York Times” Rosjanie kupują pociski artyleryjskie od Korei Północnej.

Gazeta przytoczyła w poniedziałek informacje ujawnione przez amerykańskich urzędników. Pojawiły się one w mediach miesiąc po doniesieniach o tym, że Rosjanie nabyli drony wyprodukowane przez Irańczyków. Zarówno Iran jak i Korea Północna są obłożone przez USA ciężkimi sankcjami, dlatego nie cofają się przed sprzedażą uzbrojenia także obłożonej nimi Rosji. Amerykańscy urzędnicy uznają zakupy broni w Korei Północnej za potwierdzenie skuteczności represaliów zastosowanych wobec Moskwy.

„Kreml powinien być zaniepokojony, że w ogóle musi cokolwiek kupować od Korei Północnej” – powiedział Mason Clark, który kieruje zespołem ds. Rosji w Institute for the Study of War.

Przed inwazją Rosji na Ukrainę Biały Dom zaczął odtajniać raporty wywiadu o planach wojskowych Moskwy, a następnie przekazywać te dane poufnie sojusznikom, a następnie opinii publicznej. Obecnie znów zaczął odtajniać informacje, aby ujawnić stan rosyjskiego wysiłku zbrojnego, w tym niedawne dane wywiadowcze dotyczące zakupu irańskich dronów i problemów armii rosyjskiej z rekrutacją żołnierzy.

“New York Times” przyznaje, “rozległe sankcje gospodarcze, nie sparaliżowały Rosji, przynajmniej na razie” ponieważ “ceny energii, napędzane przez inwazję, wypełniły jej skarbiec i umożliwiły Moskwie zniwelowanie skutków odcięcia jej banków od międzynarodowych finansów oraz ograniczenia eksportu i importu”. W dodatku “sankcje wobec poszczególnych rosyjskich oligarchów również nie podważyły władzy prezydenta Władimira W. Putina”.

Amerykańscy urzędnicy powiedzieli jednak dziennikarzom, że jeśli chodzi o zdolność Rosji do odbudowy potencjału wojskowego, działania Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych okazały się skuteczne. Sankcje amerykańskie i europejskie zablokowały Rosji możliwość zakupu broni lub elektroniki do jej produkcji na wielu rynkach.

Moskwa miała nadzieję, że Chiny będą skłonne przeciwstawić się tym sankcjom i będzie zaopatrywać rosyjskie wojsko. Jednak według administracji Bidena chociaż Chiny są skłonne kupować rosyjską ropę z rabatem, Pekin do tej pory przestrzegał kontroli eksportu i nie próbował sprzedawać Rosjanom ani sprzętu wojskowego, ani komponentów.

Według “New York Times” Rosjanie kupują w KRLD pociski do artylerii lufowej kaliber 152 mm, a także proste pociski rakietowe do wyrzutni typu Grad. Według administracji Bidena umowa ta ma świadczyć o problemach rosyjskiego kompleksu wojenno-przemysłowego nie tylko z dostarczaniem broni precyzyjnej ale i ich podstawowych rodzajów.

nytimes.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply