Rosyjska policja weszła w środę do mieszkania Aleksieja Nawalnego. Rewizje odbywają się również w lokalach jego fundacji i u osób powiązanych z aresztowanym opozycjonistą.

O nalocie na mieszkanie Nawalnego w moskiewskiej dzielnicy Marino poinformował dyrektor założonej przez Nawalnego Fundacji Walki z Korupcją (FBK) Iwan Żdanow. Jak podał, funkcjonariusze zaczęli wyważać drzwi. W mieszkaniu znajdował się brat Aleksieja Nawalnego, Oleg. Żdanow nie wiedział, w ramach jakiej sprawy i na jakiej podstawie odbywa się rewizja.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Według kanału Baza w serwisie Telegram funkcjonariusze, którzy przyszli do mieszkania Nawalnego, powoływali się na przepisy przeciwepidemiczne. Baza podała, że śledczy planują przeszukania u „wszystkich przedstawicieli FBK”, w tym u prawniczki fundacji Lubow Sobol.

Z doniesień współpracowników Nawalnego w sieciach społecznościowych wynika, że rewizje odbywają się także w mieszkaniu żony opozycjonisty – Julii Nawalnej, w siedzibie FBK, w studiu kanału „Nawalny LIVE”, u Nikołaja Kasjana (rzecznika prasowego miejskiej deputowanej Julii Galiaminy) oraz u członka władz Partii Libertariańskiej Igora Jefremowa. W przypadku rewizji u tego ostatniego funkcjonariusze również powoływali się na sprawę wszczętą na podstawie przepisów przeciwepidemicznych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak podawaliśmy, w niedzielę 18 stycznia rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny wrócił do Moskwy z Berlina, gdzie był leczony po otruciu chemicznym środkiem bojowym „Nowiczok”. Lądowanie jego samolotu miało nastąpić na lotnisku Wnukowo, lecz maszyna w ostatniej chwili została skierowana na lotnisko Szeremietiewo. Podczas kontroli paszportowej funkcjonariusze zatrzymali Nawalnego. Trafił on do aresztu na 30 dni, w ciągu których zapadnie decyzja, czy zostanie odwieszony jego wyrok pozbawienia wolności.

W ostatnią sobotę w wielu miejscowościach w Rosji odbyły się niesankcjonowane przez władzę masowe manifestacje poparcia dla Nawalnego. Rosyjska policja zatrzymała prawie 3,5 tys. osób.

Kresy.pl / mbk-news.appspot.com

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz