W rosyjskich mediach pojawiły się nieoficjalne informacje o rosyjskich planach wprowadzenia zakazu wjazdu ciężarówek z Unii Europejskiej.

Zakaz wjazdu europejskich ciężarówek do Rosji w odpowiedzi na unijne sankcje może wejść w życie od 1 października – dowiedziały się w czwartek Izwiestia w dwóch źródłach na rosyjskim rynku przewozów towarowych.

„Decyzja o zakazie jest obecnie opracowywana na szczeblu rządowym. Projekty dokumentów regulacyjnych opracowuje ministerstwo transportu” – powiedział jeden z dwóch rozmówców gazety, dodając, że mówi się o wejściu zakazu w życie od 1 października.

Trzy kolejne źródła potwierdziły Izwiestiom, że rosyjskie ministerstwo transportu powinno przygotować i uzgodnić projekty aktów prawnych dotyczących zakazu do 1 sierpnia.

Portal gazety Rzeczpospolita podaje, powołując się na Interfax, że rosyjski zakaz miałby obejmować „wszystkie” ciężarówki w Unii Europejskiej. Gazeta wątpi, że zakaz będzie całkowity powołując się na doniesienia, że Rosjanie przygotowują listę produktów, które mają być wyłączone z restrykcji. Być może wyłączenia będą dotyczyć żywności.

Na początku kwietnia UE, w związku z inwazją na Ukrainę, zakazała rosyjskim i białoruskim ciężarówkom poruszania się po jej terytorium. Wyjątkiem był przewóz z żywności, produktów rolnych i leków. W odpowiedzi Białoruś 16 kwietnia ograniczyła na swoim terytorium ruch ciężarówek zarejestrowanych w UE. Rosyjscy przewoźnicy już kilkakrotnie zwracali się do rządu rosyjskiego o wprowadzenie zakazu wjazdu pojazdów z UE i zorganizowanie przeładunku naczep lub przeładunku towarów na granicznych terminalach celnych w Federacji Rosyjskiej, podobnie jak dzieje się to na Białorusi.

CZYTAJ TAKŻE: KE przyjęła siódmy pakiet sankcji wobec Rosji

Kresy.pl / rp.pl / iz.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz