Na stanowisku głównodowodzącego rosyjskiej Floty Czarnomorskiej miało dojść do zmiany – admirała Igora Osipowa miał zastąpić wiceadmirał Wiktor Sokołow.

Rosyjskie i ukraińskie media podają, powołując się na swoje źródła, że dowódca rosyjskiej Floty Czarnomorskiej admirał Igor Osipow został zdymisjonowany, a zastąpił go wiceadmirał Wiktor Sokołow.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

10 PLN    (0.04%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

O zwolnieniu Osipowa i zastąpieniu go przez Sokołowa poinformował w czwartek wieczorem ukraiński portal Censor.net powołując się na rosyjskie kanały w serwisie Telegram.

Temat domniemanego zdymisjonowania Osipowa podjął w czwartek wieczorem na Telegramie doradca szefa ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko. „Wysadzenie lotniska wojskowego w Sakach było dla Putina większym ciosem niż zatopienie krążownika Moskwa” – napisał Heraszczenko twierdząc, że to właśnie utrata amunicji i samolotów wojskowych na lotnisku Saki były przyczyną dymisji Osipowa.

O objęciu dowództwa Floty Czarnomorskiej przez wiceadmirała Sokołowa napisał w piątek Moskowskij Komsomolec, powołując się na „źródło w przemyśle stoczniowym zaznajomione z sytuacją”. Rosyjska gazeta napisała, że przyczyny zwolnienia Osipowa są nieznane.

Po zatopieniu okrętu flagowego Floty Czarnomorskiej, krążownika Moskwa, w kwietniu br., admirał Osipow został czasowo zawieszony na czas „dochodzenia w sprawie przyczyn zatonięcia”.

Przypomnijmy, że we wtorek w rosyjskiej bazie lotniczej „Saki” na Krymie doszło do serii eksplozji. Według ministerstwa obrony Rosji doszło do pożaru spowodowanego detonacją kilku pocisków lotniczych. Później agencja TASS podała, cytując „przeciek” z rosyjskiego ministerstwa obrony, że domniemaną przyczyną wybuchów było naruszenie zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Strona ukraińska nie wzięła odpowiedzialności za eksplozje w bazie „Saki”. Siły Powietrzne Ukrainy podały, że Rosja straciła w bazie lotniczej „Saki” na Krymie 9 samolotów wojskowych. Zdjęcia satelitarne wykonane przez Planet Labs ujawniły uszkodzenia bazy lotniczej „Saki”, w tym kilka kraterów.

Kresy.pl / censor.net /

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz