Federalna Służba Bezpieczeństwa przeprowadziła przeszukania w domach 187 osobników podejrzanych o ekstremizm.

Agenci wkroczyli do lokali zamieszkiwanych przez ludzi będących członkami “internetowych grup” “Maniaki. Kult zabójców” (MKU) oraz “Colombine”, podała we wtorek agencja informacyjna RIA Nowosti. W ich mieszkaniach przeprowadzono przeszukania.

Operacja FSB miała szeroki zakres. Agenci dokonali przeszukań u mieszkańców 48 regionów Rosji. Jak twierdzi służba, działania te były wymierzone w “uczestników społeczności internetowych stronników ideologii masowych zabójstw”.

​​”Podczas przeszukań skonfiskowano broń białą 30 osobom, środki komunikacji „z materiałami propagandowymi o charakterze terrorystycznym i ekstremistycznym, korespondencję z ukraińskimi ideologami masakr i członkami formacji nacjonalistycznych”.

Jak twierdzi RIA Nowosti funkcjonariusze mieli uzyskać dostęp do materiałów fotograficznych i wideo przedstawiających „działania bezpośrednie”, instrukcje ich realizacji przy użyciu materiałów wybuchowych domowej roboty oraz „urządzeń zapalających” w obiektach publicznych i transportowych.

MKU to skrót nazwy Maniaki-Kult Zabójców jaka była promowana przez ukraińskiego neonazistę Jegora Krasnowa. Według ukraińskich mediów, sam Krasnow od stycznia 2020 roku znajduje się w ukraińskim areszcie, do którego trafił za udział w napadzie z użyciem noża w Dnieprze. Jego 22-letnia ofiara otrzymała osiem ciosów nożem, ale przeżyła. Pojawiły się informację, iż Krasnow zabił się w więzieniu.

Pod koniec kwietnia zeszłego roku FSB zatrzymała w Irkucku, Krasnodarze, Saratowie, Tambowie, Tiumeniu, Czycie, Anapie, Puszczynie i Pieriesławlu Zaleskim 16 domniemanych zwolenników tej organizacji. W marcu zeszłego roku w Jarosławiu i Gelendżyku zatrzymano 14 osób, które według służby „pod ideologicznym wpływem” Krasnowa miały skupić się w nieformalnej grupie ekstremistycznej, która miała się szykować do przeprowadzenia aktów terrorystycznych. W lutym zeszłego roku  cztery osoby jako powiązane z MKU zatrzymano w Woroneżu. FSB podejrzewa je o malowanie napisów o ekstremistycznej treści, a jedną o pobicie.

ria.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply