W odpowiedzi na zapytania dotyczące ekshumacji ofiar zbrodni wołyńskiej, o których wspominał Radosław Sikorski podczas wizyty na Ukrainie, MSZ kazało zwracać się z pytaniami do strony ukraińskiej. (więcej…)

Rząd Szwajcarii zakazał eksportu sprzętu wojskowego do polskiego dostawcy. Ma to związek z ustaleniem, że około 645 tys. sztuk amunicji małokalibrowej produkcji szwajcarskiej trafiło na Ukrainę, co stanowi naruszenie szwajcarskiego prawa.

Rząd Szwajcarii poinformował w piątek, że wstrzymuje eksport sprzętu wojskowego do polskiego dostawcy po ustaleniu, że około 645 tys. sztuk amunicji małokalibrowej produkcji szwajcarskiej trafiło na Ukrainę, co stanowi naruszenie szwajcarskiego prawa.

Sekretariat Stanu ds. Gospodarczych poinformował, że eksport do polskiej firmy zostanie wstrzymany, ponieważ "ryzyko przekierowania na Ukrainę oceniane jest jako zbyt wysokie".

Prezydent USA Joe Biden uważa, że wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakaz aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu jest "skandaliczny".

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał w czwartek nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i byłego izraelskiego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał zarzuca im zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości w związku z trwającą od ponad roku kolejną odsłoną wojny w Strefie Gazy.

W piątek do sprawy odniósł się prezydent USA Joe Biden.

Rosja nie poinformowała z wyprzedzeniem USA ani innych państw o zamiarze użycia rakiet systemu Oriesznik, ponieważ nie ma takich zobowiązań – oświadczył rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow. Jednocześnie, Putin zapowiedział, że Moskwa będzie „ze względów humanitarnych” uprzedzać „wroga”, gdy będzie zamierzała tej broni użyć.

Jak pisaliśmy, w czwartek wieczorem Władimir Putin oświadczył, że do ataku na zakłady Jużmasz w rejonie miasta Dniepr (Dnipro) na Ukrainie Rosja użyła „najnowszej, hipersonicznej rakiety balistycznej średniego zasięgu Oriesznik”, z głowicą konwencjonalną. Twierdził, że nie ma skutecznego sposobu obrony przed takimi rakietami, zaś USA, pozwalając Ukraińcom na użycie rakiet ATACMS, eskalują konflikt, nadając mu globalny charakter.

PRZECZYTAJ: Rosja użyła pocisku interkontynentalnego – twierdzi Kijów

W piątek wicepremier Kosiniak-Kamysz wraz z ministrem infrastruktury Dariuszem Klimczakiem złożyli wizytę w Bratysławie. Spotkali się ze swoimi odpowiednikami. Minister obrony Słowacji oznajmił, że oferta polskiego przemysłu zbrojeniowego jest interesująca dla strony słowackiej.

W piątek w Bratysławie odbyła się oficjalna wizyta polskiej delegacji rządowej z udziałem wicepremiera, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz ministra infrastruktury, Dariusza Klimczaka.

Kosiniak-Kamysz przekazał, że po wizycie rozpoczną się prace nad umową międzyrządową między Polską a Słowacją o strategicznej współpracy w rozwoju przemysłu zbrojeniowego.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) oraz Straży Granicznej (SG) dokonali kolejnych zatrzymań w sprawie dotyczącej zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się nielegalnym legalizowaniem pobytu obcokrajowców na terenie Polski. Z ustaleń wynika, że gang działał w latach 2017-2019 i zalegalizował pobyt kilkuset osób z różnych krajów, takich jak Ukraina, Indie, Pakistan, Bangladesz, Nepal i Gruzja.

W ostatnich dniach funkcjonariusze CBŚP i SG zatrzymali dwóch mężczyzn: 27-letniego obywatela Polski oraz 30-letniego obywatela Ukrainy. Obaj są podejrzani o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wyłudzanie decyzji administracyjnych, które umożliwiały cudzoziemcom uzyskanie pozwoleń na pobyt czasowy i pracę w Polsce.

Podczas operacji zabezpieczono gotówkę w różnych walutach o łącznej wartości około 130 tysięcy złotych.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%