Czterech formalnych kandydatów do stanowiska prezydenta Rosji

Centralna Komisja Wyborcza Rosji (CIK) zamknęła rejestrację kandydatów na prezydenta Rosji, którzy znajdą się na kartach w czasie marcowych wyborów.

Zarejestrowanych kandydatów ogłosiła przewodnicząca CIK Ełła Pamfiłowa. Obecny przywódca Władimir Putin jak i jego kontrkandydaci zostali zarejestrowani jeszcze 29 stycznia. Komisja zamknęła już rejestrację. Putin formalnie startuje jako kandydat niezależny, jedynie z poparciem prokremlowskiej “Jednej Rosji”. Do głosowania na niego wezwała również mniejsza parlamentarna partia – “Sprawiedliwa Rosja – Patrioci – Za prawdę”.

Na karcie wyborczej znajdzie się także przewodniczący Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR) Leonid Słucki. Przejął on partię po śmierci jej założyciela, głośnego i charyzmatycznego polityka Władimira Żyrinowskiego. Wielu komentatorów wskazuje, że w przeciwieństwie do tego drugiego Słucki jest postacią szerzej nieznaną i raczej bezbarwną.

To samo można powiedzieć o kandydacie Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF) Nikołaju Charitonowie, który także zasiada w izbie niższej rosyjskiego parlamentu. Charakterystyczne, że komuniści nie zdecydowali się na wystawienie jako kandydata swojego wieloletniego przywódcę, rozpoznawalnego Giennadija Ziuganowa.

Czwartym kandydatem jest wiceprzewodniczący Dumy Państwowej Władisław Dawankow z partii “Nowi Ludzie”, jak podała agencja informacyjna Interfax. On również nie jest przywódcą reprezentowanej przez siebie partii, która powstała w 2020 r. jako forma koncensjonowanej opozycji liberalnej.

Centralna Komisja Wyborcza nie dopuściła natomiast do wyborów reprezentanta kandydata pozaparlamentarnej, antysystemowej opozycji liberalnej Borysa Nadieżdina. Twierdził on, że zebrał wystarczającą liczbę podpisów. CIK zakwestionowała część z nich. Nadieżdin był jedynym z polityków dopuszczonych do zbierania podpisów poparcia za swoją kandydaturą, który otwarcie sprzeciwiał się wojnie przeciw Ukrainie.

Tegoroczne wybory prezydent Rosji potrwają aż trzy dni. Odbędą się w dniach 15-17 marca.

interfax.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply