Zgodnie z przewidywaniami rządu, emerytury i renty, które podlegają corocznej waloryzacji, wzrosną o 5,82 proc. od 1 marca 2025 r. Oznacza to, że najniższa emerytura wzrośnie o 103,65 zł brutto. Jeżeli wskaźnik inflacji w pierwszym półroczu przekroczy 5 proc., rząd ma rozważyć wprowadzenie kolejnej waloryzacji.

Ministerstwo Finansów planuje przyszłoroczną waloryzację na poziomie 5,82 proc. Oznacza to podwyżkę najniższej emerytury z 1780,96 zł do 1884,61 zł, czyli o 94 zł brutto więcej. Byłoby to mniej niż tegoroczna waloryzacja, która wyniosła o 12,12 proc. Według nieoficjalnych informacji rząd bierze również pod uwagę podwyżkę o 8,55 proc., co podniosłoby poziom minimalnej emerytury do kwoty 1933 zł brutto.

Od przyszłorocznej waloryzacji będzie zależeć wysokość trzynastej i czternastej emerytury, która wypłacana jest w kwocie minimalnego świadczenia, jednak do pewnego progu dochodowego. W przyszłym roku ma pozostać na tym samym poziomie i wynosić 2900 zł. Od tej kwoty świadczenie będzie zmniejszanie zgodnie z zasadą złotówka za złotówka.

W 2025 r. wzrosną także kwoty dodatków do rent i emerytur. Uwzględniając waloryzację na poziomie 5,82 proc., wyniosą one:

  • dodatek pielęgnacyjny i dodatek za tajne nauczanie: z 330,07 do 349,28 zł;
  • dodatek dla sieroty zupełnej: z 620,36 do 656,46 zł;
  • ryczałt energetyczny: 299,82 zł do 317,27 zł;
  • dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego całkowicie niezdolnego do pracy i samodzielnej egzystencji: z 495,11 zł do 523,92 zł.

Przypominamy, że od przyszłego roku zacznie obowiązywać renta wdowia, która pozwoli pobieranie renty rodzinnej po zmarłym małżonku i 25 proc. innego świadczenia emerytalno-rentowego, albo – według własnego wyboru – pobieraniem innego przysługującego świadczenia w całości oraz 25 proc. renty rodzinnej.

Kresy.pl/rp.pl

Tagi: , ,
forma płatności