Senat przyjął ustawę o jawności cen mieszkań oferowanych przez deweloperów z kilkoma poprawkami. Teraz ustawa wróci do Sejmu. Jedna z poprawek precyzuje, że cena, którą musi ujawnić sprzedający mieszkanie, jest ceną podaną w umowie deweloperskiej.

W środę izba wyższa parlamentu przyjęła ustawę dotyczącą jawności cen mieszkań z poprawkami o charakterze redakcyjnym i doprecyzowującym. Za uchwałą głosowało 88 senatorów.  Nikt nie był przeciw, ani nie wstrzymał się od głosu.

Jak podkreśliła minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, proponowane zmiany „mają nie dawać deweloperom pretekstu do omijania ustawy”. Jedna z istotniejszych poprawek wskazuje, że ujawniona przez dewelopera cena ma być zgodna z tą zawartą w umowie deweloperskiej.

Nowelizacja ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym przewiduje obowiązek informacyjny dla deweloperów. Zgodnie z przepisami, sprzedający mają obowiązek prowadzenia stron internetowych, na których od momentu rozpoczęcia sprzedaży do jej zakończenia podawane będą ceny mieszkań. Dane te będą musiały być aktualizowane co 24 godziny i archiwizowane w sposób umożliwiający porównanie zmian w czasie.

Obowiązek publikacji cen dotyczyć będzie zarówno wartości metra kwadratowego, jak i całkowitej ceny nieruchomości, z uwzględnieniem wszystkich dodatkowych kosztów, takich jak garaż, komórka lokatorska, miejsce parkingowe czy ogródek. Informacje te mają być dostępne nie tylko na stronie dewelopera, lecz również na centralnym portalu rządowym – dane.gov.pl.

W przypadku nieprzestrzegania przepisów, kary będzie nakładał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ustawa zakłada także, że w przypadku różnicy między ceną podaną publicznie a ceną zawartą w ofercie przy zawieraniu umowy, nabywca będzie miał prawo domagać się zakupu nieruchomości po cenie dla niego korzystniejszej.

Nowe prawo przewiduje również, że brak podania ceny całkowitej nieruchomości – uwzględniającej wszystkie jej elementy – będzie traktowany jako naruszenie zbiorowych interesów konsumentów. Taka praktyka podlegać będzie karze.

Autorem nowelizacji jest klub Polska 2050-TD. Sejm przyjął ustawę pod koniec kwietnia, a po wniesieniu poprawek przez Senat wróci ona do izby niższej parlamentu. Ustawa ma wejść w życie miesiąc po jej ogłoszeniu.

Zobacz też: Sejm przegłosował nowelizację o jawności wynagrodzeń

Kresy.pl/hgazetaprawna.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply