W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawiła się nowelizacja ustawy o cudzoziemcach, która umożliwi odsyłanie obcokrajowców do ich państw pochodzenia w zamian za zapłacenie im. Zdaniem szefa MSWiA – „obywatele nie mają do końca świadomości na temat tego, ile kosztuje utrzymanie legalnych i nielegalnych migrantów w Polsce”.
Nowy projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach przewiduje m.in. wprowadzenie gotówkowej formy realizacji pomocy w reintegracji cudzoziemców po ich powrocie do państwa pochodzenia; i zmiany w przepisach ustawy o cudzoziemcach w zakresie zobowiązania cudzoziemca do powrotu, udzielania cudzoziemcom pomocy w dobrowolnym powrocie oraz umieszczania małoletnich cudzoziemców w placówce opiekuńczo-wychowawczej lub strzeżonym ośrodku wynikające z dotychczasowego doświadczenia organów Straży Granicznej w tych obszarach.
Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak odniósł się do projektowanej nowelizacji podczas audycji w Radiu Zet. Zdaniem polityka „obywatele nie mają do końca świadomości na temat tego, ile kosztuje utrzymanie legalnych i nielegalnych migrantów w Polsce”. Jego zdaniem wsparcie w formie gotówki może skłonić cudzoziemców do wyjazdu.
Prowadzący Bogdan Rymanowski zauważył, że niektóre państwa oferują nawet do 3 tys. euro imigrantom za powrót do ich ojczyzny. Zapytał szefa MSWiA, jaką kwotę zaproponowałaby Polska. Zdaniem ministra Siemoniaka – „Za wcześnie jest, żeby mówić o kwotach”.
🎥‼️ Szef @MSWiA_GOV_PL @TomaszSiemoniak o płaceniu migrantom za wyjazd z Polski: Pytanie, co się bardziej opłaca. Oczekujemy dyskusji. Jeszcze nic nie jest przesądzone‼️@RadioZET_NEWS #GośćRadiaZET @BogRymanowski
Więcej ⬇️https://t.co/GjDeGBaUeJ pic.twitter.com/u0xZElGF6W
— Gość Radia ZET (@Gosc_RadiaZET) November 14, 2024
Szef MSWiA zwrócił uwagę na to, że obecnie trwają prace, a projektu ustawy jeszcze nie ma – „To jest pytanie, które stawało już w wielu krajach, czy bardziej opłaca się utrzymywać imigranta, który miałby w Polsce w jakimś ośrodku pozostawać […] czy też opłaca się dać mu pieniądze na to, żeby wyjechał i już nie wracał. Takie narzędzie jest stosowane, nic nie jest przesądzone w tych kwestiach – mówił.
Czytaj: Rosjanie skazani na 380 lat więzienia za przemyt imigrantów
O projekcie mówił także wiceszef MSWiA Maciej Duszczyk w rozmowie z PAP. Powiedział, że ustawa obejmie cudzoziemców, których pobyt w Polsce jest niepożądany, a nie ma możliwości ich deportacji. Wiceszef wskazał, że takie wsparcie gotówkowe mogłoby zostać wypłacone tylko raz, aby uniemożliwić ewentualnych ruchów wtórnych.
Kresy.pl/gov.pl/radiozet.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!