Projekt uchwały przeciw dekomunizacji przestrzeni publicznej w Polsce

Rosjanie najprawdopodobniej przyjmą dziś uchwałę potępiającą czerwcową nowelizację ustawy o zakazie propagowania komunizmu w przestrzeni publicznej.

Polski parlament, w czerwcu tego roku znowelizował ustawę o zakazie propagowania komunizmu. Przyjęty projekt przewiduje min. usunięcie pomników żołnierzy radzieckich. W dokumencie znalazł się również zakaz nadawania nazw związanych z ustrojem komunistycznym budynkom użyteczności publicznej a także ulicom, mostom czy placom. Wojewodowie, w których gestii jest wykonanie ustawy, otrzymali również zadanie usunięcia istniejących nazw powiązanych z totalitarną ideologią.

Kresy.pl istnieją dzięki wsparciu Darczyńców
Pomogłeś już w tym miesiącu?

Nowe prawo wzbudziło wiele kontrowersji w Rosji. Przeciw ustawie wypowiadali się zarówno politycy, naukowcy jak i rządowe media. Polsce zarzuca się zakłamywanie historii i niedocenianie roli jaką odegrały siły radzieckie w wyzwoleniu naszego kraju. Uchwała będzie więc najprawdopodobniej potępiać polskie prawo i uderzać w prowadzoną przez rząd politykę historyczną.

Niezadowolenie z nowelizacji ustawy dokonanej przez polski Sejm jest przekazem dominującym. Nieliczne i słabo słyszalne są w Rosji głosy historyków i organizacji, które starają się zwrócić uwagę, na zbrodnie dokonywane przez czerwonoarmistów na terenie Rzeczpospolitej. Jedną z najważniejszych organizacji próbujących odkłamywać oficjalny przekaz rządowych mediów jest stowarzyszenie Memoriał, które zajmuję się min. radzieckimi zbrodniami na nardzie polskim.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Ustawa dekomunizacyjna wchodzi w życie

IAR/Kresy.pl

 

Reklama1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz