W Polsce przeprowadzono pierwsze połączenie kwantowe, łącząc Wojskową Akademię Techniczną z Ministerstwem Cyfryzacji – poinformował szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.
Pierwsze polskie połączenie kwantowe zostało przeprowadzone 11 marca 2024 roku na terenie Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. W wydarzeniu udział wzięli minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Wicepremier Kosiniak-Kamysz podkreślił, że celem rządu jest możliwie szybkie wdrożenie tego typu technologii zarówno w nauce, administracji państwowej, jak i w sektorze prywatnym oraz systemach bezpieczeństwa.
„Jest to system podwójnego zastosowania – zarówno w przestrzeni wojskowej, w siłach zbrojnych (tutaj dowództwo Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni nadzorowało cały projekt i będzie go wykorzystywać), jak i w instytucjach cywilnych – zarówno państwowych, jak i prywatnych […] Ten produkt będzie dostępny dla wszystkich, którzy chcą chronić zasoby swoich danych na najwyższym poziomie. Polska wymyśliła najlepszy system połączeń kwantowych, chroniący wrażliwość przesyłanych danych” – powiedział Kosiniak-Kamysz.
Wicepremier W. @KosiniakKamysz: Będziemy rozwijać nasze zdolności – za chwilę państwo zaobserwują to pierwsze połączenie. Jest to system podwójnego zastosowania – zarówno w przestrzeni wojskowej, w siłach zbrojnych (tutaj dowództwo @CyberWojska nadzorowało cały projekt i będzie… pic.twitter.com/uU5T9CTA4e
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) March 17, 2025
Na konferencji poinformowano, że „łączność kwantowa pozwala bezpiecznie przesyłać klucze kryptograficzne do systemów szyfrujących. Przesyłanie w kanałach kwantowych (poprzez światłowody czy satelity) może zabezpieczyć komunikację rządu, służb specjalnych, wojska, ale też działanie systemów bankowych, energetycznych, wodociągowych czy transport”.
Łączność kwantowa pozwala bezpiecznie przesyłać klucze kryptograficzne do systemów szyfrujących. Przesyłanie w kanałach kwantowych (poprzez światłowody czy satelity) może zabezpieczyć komunikację rządu, służb specjalnych, wojska, ale też działanie systemów bankowych,… pic.twitter.com/8A0k3HXKiY
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) March 17, 2025
Ministerstwo Obrony Narodowej w oficjalnym komunikacie wyjaśniło, że połączenie zostało wykonane przy użyciu Systemu Modularnych Układów Kwantowej Kryptografii Optycznej, opracowanego we współpracy Wojskowej Akademii Technicznej, NASK oraz spółki TELDAT. Projekt został zainicjowany i jest nadzorowany przez Wojska Obrony Cyberprzestrzeni, a z efektów prac korzystać będzie także Ministerstwo Cyfryzacji.
Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zwrócił uwagę, że połączenie kwantowe to „przełom w wymianie strategicznych danych” i „ważny dzień dla polskiej nauki”. Podkreślił także, że nowa technologia opartej na kryptografii kwantowej „możemy mówić o rewolucji w myśleniu o bezpieczeństwie danych” oraz że „najbardziej cenne informacje będą w przyszłości dobrze zaopiekowane i odporne”.
Gawkowski zaznaczył również, że Polska staje się liderem w obszarze technologii kwantowej. „Zespoły polskich naukowców udowodniły, że Polska nie tylko mówi, ale staje się liderem technologii przełomowych, które gwarantują bezpieczeństwo danych, ale też wzmacniają nasze cyberbezpieczeństwo i cyberodporność” – powiedział wicepremier.
Minister cyfryzacji podkreślił także znaczenie tego rozwiązania w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej. „Jesteśmy najbardziej atakowanym państwem w UE, ale umiemy zapobiegać atakom i chronić się” – dodał Gawkowski.
Według zapewnień ministra cyfryzacji Polska posiada obecnie największą w Europie kwantową sieć wymiany kluczy szyfrujących, a na świecie ustępuje pod tym względem jedynie Chinom.
Wcześniej rzecznik Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni ppłk Przemysław Lipczyński oświadczył, że prace nad budową polskiego prototypu komputera kwantowego są na zaawansowanym etapie, a urządzenie ma być gotowe do końca bieżącego roku. Będzie przeznaczone do specjalnych i wojskowych zastosowań informatycznych.
Prototyp polskiego komputera kwantowego jest opracowywany przez konsorcjum pod przewodnictwem Politechniki Warszawskiej. Biorą w nim także udział: Wojskowa Akademia Techniczna oraz Wojskowy Instytut Technicznego Uzbrojenia. Prace finansuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Maszyna ma służyć Wojskom Obrony Cyberprzestrzeni do rozwoju kompetencji w technologiach kwantowych, m.in. w kryptografii i kryptoanalizie.
Zobacz też: Giganci technologiczni wezwali USA do ograniczania rozwoju AI w innych państwach
Warto przeczytać: Biznes wesprze budowę Tarczy Wschód? MON: mamy blisko 200 propozycji
Kresy.pl/MON
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!