Sondaże IBRiS dla Dziennika Gazety Prawnej i RMF FM pokazują, że zjednoczenie opozycji opłaca się wszystkim głównym partiom na scenie politycznej, w tym PiS. W takim wariancie do Sejmu weszłaby też Konfederacja, zaś Kukiz’15 nie przekracza progu wyborczego.

W opublikowanych we wtorek wynikach sondaży IBRiS uwzględniono dwa warianty. Pierwszy w nich zakłada, że lewicowo-liberalna opozycja nie zjednoczy się przed wyborami do Sejmu, a ugrupowania wchodzące w skład Konfederacji startują oddzielnie. W takim wariancie PiS może liczyć na zdecydowane zwycięstwo wyborach – chęć oddania głosu na partię Jarosława Kaczyńskiego deklaruje 40,3 proc. ankietowanych.

Drugie miejsce zajmuje w takim przypadku PO (19,9 proc.), a trzecie Wiosna Roberta Biedronia (6,3 proc.). Do Sejmu weszłyby jeszcze Kukiz’15 i SLD (po 5,4 proc.). Pozostałe partie znalazłyby się pod progiem wyborczym. Na KORWiN zagłosowałoby 3,4 proc. ankietowanych, na PSL – 3 proc., na Nowoczesną – 1,3 proc., na Ruch Narodowy – 1,1 proc., a na Zielonych – 1 proc. 12 proc. respondentów odpowiedziało, że nie wie, na kogo oddałoby głos. W zestawieniu najwyraźniej nie uwzględniono Federacji Jakubiak – Liroy.

 

W drugim wariancie założono, że szereg ugrupowań pójdzie do wyborów w kilku różnych blokach. Pierwszy to koalicja PO, Nowoczesnej i PSL, drugi to szeroki front lewicy (SLD, Wiosna, Razem, Zieloni, Unia Pracy). W tym przypadku uwzględniono start Konfederacji, jednocześnie zakładając samodzielny start Kukiz’15.

W tym przypadku PiS wygrywa ponownie, do tego z lepszym wynikiem (42,4 proc.). Jednak zajmująca drugie miejsce koalicja PO, Nowoczesnej i PSL może liczyć na poparcie 28,5 proc. respondentów, zmniejszając dystans do PiS o prawie 10 pkt. proc. Koalicja lewicy może liczyć na głos 12,1 proc. ankietowanych. W tym wariancie do Sejmu weszłaby również Konfederacja, z wynikiem 5,2 proc. Progu nie przekracza z kolei Kukiz’15 (3,8 proc.). Wyborcy niezdecydowani stanowili 8 proc. ankietowanych.

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, według IBRiS wzięłoby w nich udział 48,7 proc. ankietowanych Polaków, z czego ponad 37 proc. zdecydowanie. Głosować nie chce 49,5 proc. respondentów, z czego 30,5 proc. – zdecydowanie. Niespełna 2 proc. nie wie, czy poszłoby głosować.

Sondaż został przeprowadzony telefonicznie na grupie 1100 osób w dniach 28-29 czerwca, czyli jeszcze przed ogłoszeniem przez Wiosnę rozmów z Platformą Obywatelską o wspólnym starcie w jesiennych wyborach parlamentarnych.

Czytaj także: Estymator: olbrzymia przewaga PiS nad konkurentami [SONDAŻ]

Dziennik.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply