Europejscy komisarze uważają, że zapisy ustawy o ustroju sądów powszechnych stanowią “uchybienie zobowiązań państwa członkowskiego”.

Komisja Europejska wszczęła oficjalnie postępowanie przeciwko Polsce w związku z opublikowaniem w Dzienniku Ustaw podpisanej przez prezydenta ustawy o ustroju sądów powszechnych. – poinformowała dzisiaj Polska Agencja Prasowa.

Zdaniem Komisji ustawa stanowi uchybienie przez Polskę zobowiązań państwa członkowskiego. Do Polski przesłano wezwanie do usunięcie tego uchybienia. Polskie władze mają miesiąc na odpowiedź w tej sprawie.

Jak pisze portal wpolityce.pl, głównym zastrzeżeniem eurokratów jest wprowadzenie różnego wieku przejścia sędziów na emeryturę dla kobiet (60 lat)  i mężczyzn (65 lat). Ma to stanowić dyskryminację z powodu płci. Europejskim komisarzom mają także nie odpowiadać przepisy dotyczące weryfikacji i przedłużania kadencji prezesów sądów i sędziów, jak również do odwoływania i powoływania prezesów sądów.

W piątek wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans ponownie wysłał do ministrów Waszczykowskiego i Ziobry pismo z „zaproszeniem” do Brukseli w celu omówienia spornych kwestii. Już wcześniej min. Waszczykowski krytykował sposób, w jaki Timmermans traktuje polskich ministrów. Waszczykowski stwierdził, że polski rząd nie akceptuje „wezwań do Brukseli konstytucyjnych ministrów z Polski, którzy mieliby być przesłuchiwani przez pana Timmermansa, który jest urzędnikiem międzynarodowym i nie przystoi mu, żeby w ten sposób się zachowywał, szantażował nas, czy wyznaczał jakieś terminy.”

Szef MSZ bagatelizował także niebezpieczeństwo nałożenia na Polskę sankcji UE wskazując na stanowisko Węgier: „podejmowanie procesu wobec Polski w oparciu o artykuł 7 traktatu [o Unii Europejskiej] jest bezprzedmiotowe po zapowiedzi premiera Viktora Orbana, który jasno powiedział, że nikt nie dopuści do tego, aby zaakceptować ten mechanizm artykułu 7.”

Przypomnijmy, że dwa dni temu Kanclerz Austrii Christian Kern w wywiadzie dla „Frankfurter Algemeine Zeitung” zagroził Polsce i Węgrom obcięciem funduszy w przyszłym budżecie Unii Europejskiej z powodu „nieprzestrzegania europejskich reguł”.

Cztery dni temu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ustroju sądów powszechnych. Wprowadza ona m.in. losowanie przydzielanie spraw sędziom oraz pozwala ministrowi sprawiedliwości na odwoływanie prezesów i wiceprezesów sądów. Prezydent zapowiedział natomiast zawetowanie ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

CZYTAJ TAKŻE: KE rozpoczęła kolejny etap procedury przeciw Polsce, Czechom i Węgrom ws. migrantów

Kresy.pl / PAP / wpolityce

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply