Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach przedsiębiorstwo zbrojeniowe Grupa WB podpisało porozumienie z jednym z największym południowokoreańskich stoczniowców – Hanwha Ocean w celu zacieśnienia partnerstwa na potrzeby programu budowy nowych okrętów podwodnych Orka dla Marynarki Wojennej RP.
4 września wiceprezesi Hanwha Ocean Grupy WB podpisali współpracę w zakresie ustanowienia w Polsce zdolności serwisowania, napraw i przeglądu (MRO) nowych okrętów podwodnych, pozyskanych w ramach programu Orka. Przy podpisywaniu umowy uczestniczyli też przedstawiciele firm KOLON SPACEWORKS i KTE, którzy są głównymi partnerami Hanwha Ocean zaangażowanymi w dostarczenie okrętu podwodnego KSS-III dla Marynarki Wojennej Republiki Korei. Wyrazili oni tym samym swoją gotowość do uczestnictwa w programie Orka.
„To porozumienie o współpracy utoruje drogę do umocnienia partnerstwa z polskimi firmami. W Hanwha Ocean jesteśmy przekonani, że GRUPA WB będzie silnym sojusznikiem w zakresie realizacji niezależnego MRO okrętów podwodnych Orka” – stwierdził Steve Jeong, wiceprezes koreańskiego przedsiębiorstwa.
Rozmowy między koreańską spółką a polskimi przedsiębiorstwami rozpoczęły się już wcześniej. W maju tego roku w czasie organizowanego w Gdańsku Dnia Przemysłu partnerzy przemysłowi Hanwha Ocean proponowali utworzenie z Polską ram współpracy technologicznej i budowy zrównoważonego łańcucha dostaw.
Projekt polskich okrętów podwodnych Orka pojawił się już w 2017 roku. Okręty miała nam wówczas dostarczyć francuska spółka zbrojeniowa, ale transakcja została nagle anulowana przez MON. Szansa na wznowienie projektu pojawiła się dopiero po 7 latach, za sprawą rozmów z koreańską Hanwha Ocean. Obecnie polska Marynarka Wojenna posiada tylko jeden okręt podwodny. To ORP Orzeł, który wszedł do służby w 1986 roku.
Jak informowaliśmy wcześniej, podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego Grupa WB podpisała umowę również z koreańską firmą zajmującą się obronnością i lotnictwem Hanwha Aerospace dotyczącą budowy w Polsce nowej fabryki amunicji rakietowej.
Kresy.pl/portalmorski.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!