Łotwa ma nowego prezydenta. W kraju, w którym głowa państwa jest wybierana przez parlament, jego członkowie postanowili powierzyć tę rolę dotychczasowemu szefowi dyplomacji.

W środę Sejm Łotwy wybrał w drugiej turze nowego prezydenta kraju. Został nim dotychczasowy minister spraw zagranicznych Edgars Rinkēvičs. Został on wysunięty przez główną partię rządzącą – liberalną Nową Jedność (JV). Poparło go łącznie 52 posłów, wśród których poza politykami jego partii znalazło się także 10 przedstawicieli partii Postępowcy (P) oraz członkowie Związku Zielonych i Rolników (ZZS)

Oznacza to, że Rinkēvičs ledwie przekroczył próg konieczny dla objęcia funkcji prezydenta, który wymaga poparcia ponad połowy, ze stu deputowanych Sejmu Łotwy.

Tylko 25 parlamentarzystów poparło Uldisa Pīlēnsa, jednego z najbogatszych obywateli kraju, reprezentującego koalicję sił centroprawicowych. Wśród nich byli przedstawiciele mniejszej siły koalicyjnej Zjednoczonej Listy (AS), która zresztą wysunęła przegranego kandydata.

49-letni Rinkēvičs ma duże doświadczenie polityczne. Poza Uniwersytetem Łotwy, studiował na holenderskim University of Groningen, zaś drugą pracę magisterską obronił na Dwight D. Eisenhower School for National Security and Resource Strategy.

W latach 90 XX pracował jako dziennikarz, następnie urzędnik w Ministerstwie Obrony, w którym był sekretarzem stanu w latach 1997-2008. W tym okresie był też wiceprzewodniczącym delegacji Łotwy negocjującej przystąpienie do NATO, co nastąpiło w 2004 r.

W latach 2008-2011 szef kancelarii prezydenta Łotwy, Rinkēvičs przeszedł następnie do szefowania łotewskiej dyplomacji. Ministrem spraw zagranicznych został w 2011 r. i sprawował tę funkcję w sześciu rządach.

W 2014 r. Rinkēvičs ogłosił, że jest homoseksualistą. Będzie to pierwszy otwarcie homoseksualny prezydent na świecie, twierdzi portal Klik.

Prezydent-elekt już wezwał partie koalicji do rozważenia czy są w stanie utrzymać współpracę wobec sporu o wybór głowy państwa.

Czytaj także: Litwa bliżej związków partnerskich dla homoseksualistów – ambasador USA apeluje o nie

rusklik.tvnet.lv/delfi.lv/kresy.pl

 

 

 

 

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. synFranca
    synFranca :

    Członkowie wybrali idealnego na to stanowisko członka rzadu tego państewka. Łotysze jak i nasi najwięksi przyjaciele posiadają “szlachetną kartę” z okresu II wojny będąc wielce zasłużonymi współpracownikami sił zbrojnych III Rzeszy.