Z badania opinii publicznej na Litwie wynika, że większość jej mieszkańcow popiera powszechny pobór do służby wojskowej i byłaby gotowa przystąpić do walki.

Według badania przeprowadzonego na Litwie przez pracownię Spinter Tyrimai 90 proc. respondentów opowiada się za członkostwem Litwy w NATO. Ponad połowa badanych – 52 proc. zadeklarowala gotowość do obrony swojego kraju z bronią w ręku, w przypadku agresji na Litwę. 61 proc. wspierałob wysiłek obronny w innej roli, jak wynika z sondażu, którego wyniki przytoczył portal nadawcy publicznego LRT.

Mieszkańcy Litwy zachowują wysokie zaufanie do gwarancji ze strony Sojuszu Północnoatlantyckiego. 75 proc. ankietowanych uważa, że ​​sojusznicy z NATO broniliby Litwy w przypadku agresji militarnej, a 89 proc. popiera obecność sojuszniczych oddziałów na terytorium Litwy. Ponadto 75 procent popiera wysłanie wojsk litewskich za granice, jeśli poproszą o to sojusznicy.

W przypadku niemieckiej brygady, która w zeszłym roku rozpoczęła dyslokację do Puszczy Rudnickiej, gdzie będzie stacjonować, jej obecność aprobowało 85 proc. pytanych.

67 proc. badanych poparła również wysłanie litewskich instruktorów wojskowych na Ukrainę, gdyby Kijów o to poprosił. 71 proc. ankietowanych popiera również udzielanie przez Litwę pomocy wojskowej Ukrainie.

Ponad połowa ankietowanych (66 proc.) popiera również powszechny pobór do wojska.

Badanie zostało przeprowadzone w grudniu 2024 r. przez firmę Spinter Tyrimai wśród obywateli Litwy w wieku 18–75 lat.

Pobór do wojska przywrócono na Litwie, na zasadzie tymczasowej, w 2015 r., po siedmioletniej przerwie. W 2016 r. władze litewskie zadecydowały, że będzie on stałą prakatyką. Jednak do tej pory miał ograniczony charakter. Władze corocznie ustalały limit poboru i wybierano z danego rocznika osoby, które będą kierowane do odbycia służby na zasadzie losowania komputerowego, w obecności “niezależnych obserwatorów”. Na 2023 rok ustalono poziom poboru był ustalony na 3828 osób.

W zeszłym roku władze Litwy zadecydowały o przywróceniu powszchnego poboru do zasadniczej służby wojskowej. Trwa ona dla poborowych dziewięć miesięcy.

lrt.lt/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz