Obchody 100-lecia deklaracji niepodległości Litwy w Wilnie są okazją do spotkań polityków, które na nie przybyli.

Prezydent Duda przebywający w Wilnie na obchodach 100-lecia powstania Republiki Litewskiej spotkał się tam na nieformalnym spotkaniu z szefem Komisji Europejskiej Jeanem-Claudem Junckerem, a także z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. – podało w piątek Polskie Radio powołując się na szefa prezydenckiej kancelarii Krzysztofa Szczerskiego. Jak przekazał mediom Szczerski, prezydent odbył z tymi dwoma zachodnimi politykami „dłuższe rozmowy”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Tematem spotkania z Junckerem była sprawa praworządności. „Prezydent usłyszał od przewodniczącego Junkera, że [ten] jest zadowolony dzisiaj z formy dialogu między Polska i KE, że ten dialog zmierza we właściwym kierunku, że jest dobrze prowadzony, że przewodniczący Juncker ma nadzieję, że sprawa wniosku i dyskusji między KE i Polską rozwinie się w sposób pozytywny i że ten dialog zakończy się wspólnym stanowiskiem tak, żeby strony zbliżyły się w swoich opiniach, że jest na to szansa, że ten dialog przyniesie dobre owoce”. – mówił Szczerski. Polski prezydent obiecał szefowi KE, że będzie wspierał dialog obu stron.

Z Frankiem-Walterem Steinmeierem Andrzej Duda rozmawiał także o sprawie praworządności, a oprócz tego o utworzeniu nowego rządu w Niemczech oraz o sprawie reparacji wojennych.

„[Prezydenci] zgodzili się, że ta dyskusja [dotycząca reparacji] powinna toczyć się w obecnym tempie, że ona dzisiaj toczy się we właściwych ramach; te ramy, które dzisiaj są – parlamentarne, to tempo, ten sposób rozwijania się dyskusji, jest właściwy. Nie należy w te prace ingerować z poziomu prezydentów, więc prezydenci po prostu obserwują tę dyskusję, która toczy się dzisiaj, te prace, które się w tej sprawie dzisiaj odbywają.” – przekazał dziennikarzom Szczerski.

Szef kancelarii prezydenta ujawnił także, że Frank-Walter Steinmeier przyjął zaproszenie na obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz potwierdził, że prezydent Duda podczas spotkania z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite zamierza rozmawiać m.in. o prawach Polaków na Litwie. Oprócz tego prezydenci Polski i Litwy poruszą kwestie współpracy gospodarczej oraz bezpieczeństwa. Spotkanie głów obu państw oraz rozmowy plenarne delegacji zaplanowano na sobotę 17. lutego br.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Duda obiecał, że będzie rozmawiać z Grybauskaite o problemach Polaków na Litwie

Kresy.pl / Polskie Radio

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz