Sytuacja demograficzna na Litwie w 2017 roku uległa dalszemu pogorszeniu. Litwa z roku na rok liczy coraz mniej mieszkańców.

Liczba ludności Litwy wyniosła w ubiegłym roku 2,81 miliona, co oznacza spadek o 37,8 tysiąca. – podał w czwartek portal Baltic Times powołując się na dane z państwowego urzędu statystycznego tego kraju. Jako główne powody fatalnej sytuacji demograficznej Litwy wskazano emigrację oraz ujemny przyrost naturalny.

W 2017 roku na Litwie urodziło się zaledwie 29,6 tysiąca dzieci, podczas gdy zmarło 39,5 tysiąca osób. Jeszcze więcej osób wyemigrowało z kraju – Litwę opuściło 57,2 tysiąca mieszkańców, o 6,9 tysiąca więcej niż przed rokiem. Najwięcej (43,3 proc.) wyjechało do Wielkiej Brytanii, 11,1 proc. do Norwegii, 8,6 proc. do Niemiec a 6,7 proc. do Irlandii.

Spadek liczby mieszkańców w wyniku ujemnego przyrostu naturalnego oraz emigracji jest częściowo rekompensowany przez powroty obywateli kraju, którzy wcześniej wyemigrowali – w zeszłym roku na Litwę przyjechało 18,8 tys. reemigrantów, co stanowiło wzrost liczby powrotów o 4,6 tys. w stosunku do roku 2016. Na Litwę napływają także Ukraińcy (4,4 tys.), Białorusini (2,8 tys.) i Rosjanie (0,7 tys.). W sumie na Litwie osiedliło się w ubiegłym roku 29,3 tys. przybyszów zza granicy.

Portal przypomina, że podobny spadek liczby ludności Litwa odnotowała w 2016 roku. Wówczas ubyło w tym kraju 40,7 tysiąca mieszkańców.

Przypomnijmy, że rok 1992, trzeci rok niepodległej Litwy, był tym w którym odnotowała ona największe zaludnienie w swojej historii – nieco ponad 3,706 mln. Od tego czasu każdego roku liczba ludności zmniejsza się. Początkowo wiązało się to z wyjazdem części Rosjan po upadku Związku Radzieckiego, zaś po 2004 roku masową emigracją zarobkową do zachodnich państw Unii Europejskiej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Litwa wprowadza comiesięczne wypłaty na dzieci. Wzorem polskie 500 plus

Kresy.pl / Baltic News
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    accuface :

    Aby przykręcić śrubę, między innymi mniejszości polskiej, nie uznają podwójnych obywatelstw. W tym momencie działa to jak miecz obosieczny, całej rzeszy Litwinów mieszkających np w Wielkiej Brytanii rodzi się tam potomstwo, litewski zakaz ułatwia wybór przyszłości dla dziecka. Swoją drogą moje kontakty z nimi nie wspominam najlepiej, przymilanie się do Anglików, kablowanie na przedstawicieli pozostałych narodowości, psucie norm pracy.