Sytuacja demograficzna na Litwie w 2017 roku uległa dalszemu pogorszeniu. Litwa z roku na rok liczy coraz mniej mieszkańców.

Liczba ludności Litwy wyniosła w ubiegłym roku 2,81 miliona, co oznacza spadek o 37,8 tysiąca. – podał w czwartek portal Baltic Times powołując się na dane z państwowego urzędu statystycznego tego kraju. Jako główne powody fatalnej sytuacji demograficznej Litwy wskazano emigrację oraz ujemny przyrost naturalny.

W 2017 roku na Litwie urodziło się zaledwie 29,6 tysiąca dzieci, podczas gdy zmarło 39,5 tysiąca osób. Jeszcze więcej osób wyemigrowało z kraju – Litwę opuściło 57,2 tysiąca mieszkańców, o 6,9 tysiąca więcej niż przed rokiem. Najwięcej (43,3 proc.) wyjechało do Wielkiej Brytanii, 11,1 proc. do Norwegii, 8,6 proc. do Niemiec a 6,7 proc. do Irlandii.

Spadek liczby mieszkańców w wyniku ujemnego przyrostu naturalnego oraz emigracji jest częściowo rekompensowany przez powroty obywateli kraju, którzy wcześniej wyemigrowali – w zeszłym roku na Litwę przyjechało 18,8 tys. reemigrantów, co stanowiło wzrost liczby powrotów o 4,6 tys. w stosunku do roku 2016. Na Litwę napływają także Ukraińcy (4,4 tys.), Białorusini (2,8 tys.) i Rosjanie (0,7 tys.). W sumie na Litwie osiedliło się w ubiegłym roku 29,3 tys. przybyszów zza granicy.

Portal przypomina, że podobny spadek liczby ludności Litwa odnotowała w 2016 roku. Wówczas ubyło w tym kraju 40,7 tysiąca mieszkańców.

Przypomnijmy, że rok 1992, trzeci rok niepodległej Litwy, był tym w którym odnotowała ona największe zaludnienie w swojej historii – nieco ponad 3,706 mln. Od tego czasu każdego roku liczba ludności zmniejsza się. Początkowo wiązało się to z wyjazdem części Rosjan po upadku Związku Radzieckiego, zaś po 2004 roku masową emigracją zarobkową do zachodnich państw Unii Europejskiej.

CZYTAJ TAKŻE: Litwa wprowadza comiesięczne wypłaty na dzieci. Wzorem polskie 500 plus

Kresy.pl / Baltic News

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. accuface
    accuface :

    Aby przykręcić śrubę, między innymi mniejszości polskiej, nie uznają podwójnych obywatelstw. W tym momencie działa to jak miecz obosieczny, całej rzeszy Litwinów mieszkających np w Wielkiej Brytanii rodzi się tam potomstwo, litewski zakaz ułatwia wybór przyszłości dla dziecka. Swoją drogą moje kontakty z nimi nie wspominam najlepiej, przymilanie się do Anglików, kablowanie na przedstawicieli pozostałych narodowości, psucie norm pracy.