Amerykańskie czołgi testują litewski poligon

Do końca września na poligonie w Podbrodziu będą ćwiczyć żołnierze z Litwy, USA oraz z międzynarodowego batalionu NATO.

Amerykańskie czołgi M1 Abrams oraz transportery opancerzone Bradley przetestowały nową strzelnicę na litewskim poligonie w Podbrodziu. – podała w piątek agencja LETA. W ćwiczeniach wzięły także udział jednostki litewskie oraz żołnierze z międzynarodowego batalionu NATO stacjonującego na Litwie.

Budowę strzelnicy dostosowanej do strzelania także amunicją ślepą ukończono pod koniec lata. Jak stwierdził minister obrony Litwy Raimundas Karoblis, jej ukończenie jest elementem inwestycji, które pozwolą na „nowy jakościowo i ilościowo poziom szkolenia żołnierzy litewskich u boku sojuszników”.

W ćwiczeniach bojowych na nowej strzelnicy brały udział czołgi M1 Abrams oraz transportery opancerzone Bradley z 1. batalionu 7. pułku kawalerii armii USA. Zostały one w ubiegły piątek przetransportowane na Litwę z Polski, gdzie aktualnie batalion stacjonuje. Żołnierze amerykańscy, a także litewscy i pozostali natowscy, będą ćwiczyć na poligonie w Podbrodziu do końca września.

Żołnierze będą trenować szereg działań taktycznych (rekonesans, atak itp., w tym z użyciem ognia transporterów opancerzonych i czołgów). Ćwiczenia pozwolą także przetestować możliwości rozmieszczenia sojuszników NATO na Litwie – napisała w komunikacie litewska armia.

Jak stwierdziła porucznik Leigha McGrady z amerykańskiego batalionu, przerzucenie czołgów i transporterów opancerzonych z Polski na Litwę koleją przebiegło sprawnie, aczkolwiek zidentyfikowano kilka szczegółów do poprawienia w przyszłości. Według niej poprzednim razem taki transport trwał 3 razy dłużej.

Jak podaje LETA, modernizacja poligonu w Podbrodziu na wschodzie Litwy zaczęła się w 2014 roku. Oprócz strzelnicy dla czołgów posiada on także infrastrukturę do strzelania dla lekkiej piechoty, pojazdów bojowych, artylerii oraz cele dla samolotów. Przygotowywana jest również infrastruktura do przechowywania sprzętu i amunicji. Po ukończeniu modernizacji poligon w Podbrodziu będzie jedynym poligonem na Litwie, który będzie mógł pomieścić jednostkę o wielkości brygady liczącą kilka tysięcy żołnierzy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Litwa chce, aby USA rozmieściły na jej terytorium Patrioty

Kresy.pl / LETA/Baltic Times
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz