Funkcjonariusze Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Czeczeńskiej zabili Asłana Biutukajewa – przywódcę czeczeńskiej gałęzi “Państwa Islamskiego”.

O likwidacji Biutukajewa poinformował przywódca Republiki Czeczeńskiej Ramzan Kadyrow. Jak podała agencja informacyjna Interfax Biutukajew zginął wraz z pięcioma innymi członkami ISIS we wsi Katar-jurt. “Z bandą [ISIS] w Republice Czeczeńskiej całkowicie skończono.” – Kadyrow napisał na swoim kanale na Telegramie – “Zadanie zaprowadzenia porządku i zniszczenia terrorystów w Republice Czeczeńskiej, postawione przez głównodowodzącego wypełniliśmy”.

Jak ujawnił czeczeński przywódca wszyscy zabici byli ścigani listami gończymi, a służby bezpieczeństwa od dawna były na ich tropie. “Operacja specjalna dawno było zaplanowana. Osobiście brałem udział w opracowaniu planu, który rozumnie zrealizował kierujący na miejscu operacją specjalną dowódca pułku Zamid Czałajew. Bandzie dwukrotnie udało się uciec przed pościgiem i bojem” – napisał Kadyrow.

Agencja RIA Nowosti podaje, że w toku walki z grupą Biutukajewa rany odniosło pięciu funkcjonariuszy. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Dwóch z nich zostało już nagrodzonych przez prezydenta Władimira Putina. Agencja ta przytoczyła też informację Narodowego Komitetu Antyterrorystycznego Rosji, który podał, że w zeszłym roku udało się zneutralizować 16 członków czeczeńskiej siatki tak zwanego “Państwa Islamskiego”. Część z nich miała przyjechać z Ukrainy. Czeczeńscy dżihadyści brali bowiem wcześniej udział w walkach w Donbasie po stronie Kijowa.

Urodzony w 1974 r. Biutukajew stał się znany jako organizator krwawego zamachu w rosyjskim porcie lotniczym Domodiedowo w styczniu 2011 r. Przygotowany przez niego zamachowiec-samobójca Magomed Jewłojew zdetonował ładunki wybuchowe w tłumie ludzi, w wyniku czego zginęło 37 osób, a ponad sto zostało rannych.

W tym czasie był komendantem w ramach organizacji dżihadystycznej Emirat Kaukazu. Przejął w nim rolę przywódcy po śmierci Doku Umarowa w 2013 r. W grudniu 2014 r. zorganizował atak grupy bojowników w Groznym. W czerwcu 2015 r. ogłosił, że wraz ze swoją organizacją przyłącza się do tak zwanego “Państwa Islamskiego”.

interfax.ru/ria.ru/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply