Szefowie specsłużb Rosji i USA w Armenii

Do stolicy Armenii przybył w poniedziałek dyrektor Służby Wywiadu Zagranicznego Rosji (SWR) Siergiej Naryszkin.

Jak podała ormiańska sekcja Radia Wolna Europa Naryszkina przyjął w Erywaniu premier Armenii Nikoł Paszynian. Według oficjalnego oświadczenia ich rozmowa miała dotyczyć sytuacji politycznej i bezpieczeństwa na Kaukazie południowym, ale też szerszych relacji międzynarodowych.

Informacje o wizycie Naryszkina w Erywaniu są skąpe. Portal Radia Wolna Europa zwraca uwagę, że odbyła się ona tuż po tym, gdy w Armenii pojawił się szef Centralnej Agencji Wywiadowczej USA (CIA) Bill Burns.

Przebywał on w Erywaniu w piątek. Także jego podjął sam Paszynian. Oprócz tego Burns spotkał się z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Armenii Armenem Grigorianem.

Także z nim przedstawiciele armeńskich władz rozmawiali o sytuacji w regionie, a szczególnie o relacjach Armenii z Azerbejdżanem i Turcją. Paszynian podejmuje działania na rzecz normalizacji relacji z wrogimi sąsiadami, godząc się z utratą części Górskiego Karabachu w wojnie 2020 r.

Portal zwraca uwagę, że szef rosyjskiego wywiadu rzadko opuszcza ojczyznę. Jego wizyta miała miejsce w kontekście piątkowych oskarżeń prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa uznającego, że Rosja łamie trójstronne porozumienia w sprawie spornego regionu, które zakończyło wspomnianą wojnę.

W poniedziałek Alijew podpisał memorandum o strategicznym partnerstwie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Zawiera ono plan podwojenia dostaw azerbejdżańskiego gazu do Unii Europejskiej przez tak zwany „korytarz południowy”, pozostający poza kontrolą Moskwy.

rus.azatutyun.am/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz