The Times ujawnił w niedzielę wyniki badań, z których wynika, że rosyjskojęzyczne boty wspierały brytyjską Partię Pracy.

Brytyjski dziennik The Times twierdzi na podstawie badań naukowców z uniwersytetu w Swansea, że tysiące rosyjskich botów w trakcie kampanii przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi w Wielkiej Brytanii angażowało się na Twitterze po stronie opozycyjnej Partii Pracy.

Naukowcy z uniwersytetu w Swansea zebrali miliony tweetów napisanych w trakcie ubiegłorocznej kampanii i wyłonili z nich próbkę o liczebności 20 tys. związaną z kontami, które deklarowały rosyjską lokalizację lub język. Uczeni doszli do wniosku, że 6,5 tys. kont było botami. Wiele z nich miały nazwy składające się z losowo ułożonych liter i cyfr – na przykład użytkownik o adresie @NR2AtERXvfDy0N był Gabriellą Wilson, a @3udLH4vNxhmDksX podawał się za Jessikę Ferguson. 80 procent z tych kont powstało w trakcie tygodni poprzedzających wybory a szczyt ich aktywności przypadał na kluczowe momenty kampanii.

Według tych badań 90 proc. postów generowanych przez wyłonione konta miało pozytywny wydźwięk wobec Partii Pracy, a negatywny wobec Partii Konserwatywnej.

Profesor Oleksandr Talavera, który zbierał dane, powiedział: „Próbki dostarczają dowodów, że rosyjskojęzyczne boty były wykorzystywane do próby wpłynięcia na wybory na korzyść labourzystów a przeciwko konserwatystom”.

Torysi powiązali od razu publikację The Timesa ze stanowiskiem szefa labourzystów Jerremy’ego Corbyna, który odmówił potępiania Rosji w związku z otruciem Siergieja Skripala i jego córki oraz wspierania przez nią rządu Syrii. Partia Pracy oświadczyła w odpowiedzi, że nie zdawała sobie sprawy z poparcia udzielanego przez boty. Według niej Rosja wspierała w wyborach torysów. „Rosyjski rząd jasno wspierał w wyborach Partię Konserwatywną, z rosyjską ambasadą w Londynie promującą ich ideologiczną zbieżność i slogan +silni i stabilni+ Theresy May na Twitterze” – napisano w oświadczeniu Partii Pracy.

CZYTAJ TAKŻE: USA: 13 Rosjan oskarżonych o ingerencję w wybory prezydenckie

Kresy.pl / The Times / Daily Mail
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. ProPatria
    ProPatria :

    PROŚBA O UDZIAŁ W GŁOSOWANIU !!! Musimy nie tylko na tym forum, lecz przede wszystkim czynnie, aktywnie walczyć z kultem banderowskich zbrodniarzy. Przesyłam Wam kochani Patrioci link, gdzie można oddać swój głos przeciw współpracy polskich miast z tymczasowo okupowanymi przez dzicz polskimi miastami, gdzie oddaje się hołd bestialskim mordercom naszych Rodaków: http://www.citizengo.org/pl/161103-apel-do-prezydentow-starostow-burmistrzow-i-samorzadow-polskich-miast-wspolpracujacych-z ZJEDNOCZENI MOŻEMY WSZYSTKO !!!